Meme Arter Kalsifikasyonunun Subklinik Sistolik Disfonksiyon İle Olan İlişkisinin Değerlendirilmesi
Evaluation of The Relationship Between Breast Arter Calcification And Subclinical Systolic Dysfunction
  1. Tez No: 870064
  2. Yazar: GURUR NAR SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar(KVH) dünyada mortalite ve morbiditenin en sık nedenlerinden birisidir. KVH riskini öngörmek amacıyla skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Tarama amaçlı çekilen mamografilerde saptanan meme arter kalsifikasyonunun(MAK) KVH için bağımsız bir risk faktörü olduğu pek çok çalışmada tespit edilmiştir. Biz de çalışmamızda MAK saptanan hastaları strain ekokardiyografi ile değerlendirerek subkliniksistolikdisfonksiyonve MAK arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Ekim 2023 ve 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında hastanemizde mamografi çekilip MAK saptanan 94 hasta prospektif olarak dahil edildi. MAK saptanmayan yaş olarak eşleşen 100 hasta kontrol grubu olarak alındı. Hastalar strain ekokardiyografi ve son 6 ayda alınmış kan değerleri ile değerlendirildi. Hastalar MAK (+) ve MAK (-) olarak 2 gruba ayrıldı, sonra MAK saptanan hastalar MAK yoğunluğuna göre MAK 1, MAK 2, MAK 3 olarak gruplandı. Hastalar sol ventrikül sistolik disfonksiyon varlığına göre SVSD (+) ve SVSD (-) olarak gruplandı. Gruplar arasında MAK varlığı ve SVSD gelişimi arasında ilişki olup olmadığı istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovasculardiseases(CVD) aremostcommoncauses of mortalityandmorbidity. It'sbeendetermined inmanystudiesthatbreastarterialcalcification(BAC) detected inmammograms is an independent risk factorfor CVD. Inourstudy, weaimedtodeterminetherelationshipbetweensubclinicalleftventricularsystolicdysfunction(LVSD)andBAC byevaluatingpatientsusingstrainechocardiography. Materials and Methods:94 patientsdiagnosed with BAC by mammography between October 1, 2023 and May 1, 2024 were prospectively included. 100 age-matched patients without BAC were included as the control group. Patients were evaluated with strain echocardiography. Patients were divided into two groups as BAC(+) and BAC(-), then patients with BAC were grouped as BAC1, BAC2, BAC3 according to density of BAC. Patients were grouped as LVSD(+) and LVSD(-) according to the presence LVSD. It was statistically examined whether there was a relationship between presence of BACand development of LVSD between groups. Results: When BAC(-) and BAC(+) groups were compared, GLS(-18.7±2.6vs.-20.9±1.7;p