Kronik hepatit B hastalarında karaciğer inflamasyon ve fibrozis değerlendirmesinde panimmün inflamasyon ve sistemik immün inflamasyon indekslerinin yeri ve diğer noninvaziv belirteçler ile karşılaştırılması
The role of panimune inflammation and systemic immune inflammation indexes in the assessment of liver inflammation and fibrosis in chronic hepatitis B patients and comparison with other noninvasive markers
  1. Tez No: 870067
  2. Yazar: MÜRÜVET YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÖKDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Kronik hepatit B hastalarında karaciğerin inflamasyon ve fibrozis derecesinin belirlenmesi için günümüzde altın standart ve invaziv bir yöntem olan karaciğer biyopsi yanı sıra noninvaziv yöntemler araştırılmaktadır. Bu noninvaziv yöntemlerden karaciğer fibrozisi için kullanılan aspartat transaminazın platelete oranı (APRI) ve dört faktörü temel alan fibrozis indeksi (FIB-4) ile immün iflamasyon indeksleri olan sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) ve panimmün inflamasyon indeksi verileri ile karaciğer biyopsisi verileri arasındaki ilişki araştırılacaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 392 kronik hepatit B hastası retrospektif olarak incelendi. Noninvaziv belirteçlerden APRI, FIB4, SII, panimmün inflamasyon hesaplanarak biyopsi sonuçlarındaki HAI ve fibrozis skorları ile karşılaştırıldı.Bu belirteçler ile yaş, cinsiyet gibi demografik özellikler ve HBV DNA seviyeleri incelendi. BULGULAR: Çalışmada incelenen %58,9'u (n=231) erkek, %41,1'i (n=161) kadın olmak üzere toplam 392 hastada HBV DNA seviyesi, APRI ve FIB4 skorları yüksek olan hastalarda HAI (≥6) ve fibrozis skorları (≥2) yüksek olanlar arasında anlamlı ilişki tespit edildi. Sistemik inflamasyon ve painmmün inflamasyon indeksleri ile HAI ve fibrozis skorları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Erkek cinsiyette daha yüksek HAI ve fibrozis skorları gözlendi. Farklı yaş grupları arasındaki HAI skorlarında anlamlı farklılık gözlenmedi. SONUÇ: Bu çalışma HBV DNA seviyeleri ve APRI, FIB4 skorlarının kronik hepatit B hastalarında karaciğer inflamasyon ve fibrozisini değerlendirmede faydalı non invaziv belirteçler olduğunu bildirmektedir. Sistemik immün inlamasyon ve panimmün inflamasyon indekslerinin karaciğer hasarını öngörmede etkili olmadığı bulunmuştur. Bulgular HBV DNA seviyesi takibinin ve noninvaziv belirteçlerin klinik kullanımının faydalı olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu bulguların doğrulanması için daha geniş kohort çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Non-invasive methods are being researched alongside liver biopsy, the current gold standard and invasive method, to determine the degree of inflammation and fibrosis in patients with chronic hepatitis B. This study investigates the relationship between liver biopsy data and non-invasive markers including the aspartate transaminase to platelet ratio (APRI), the fibrosis index based on four factors (FIB-4), the systemic immune inflammation index (SII), and the panimmune inflammation index. METHODS: A total of 392 patients with chronic hepatitis B were retrospectively analyzed. Non-invasive markers such as APRI, FIB-4, SII, and the panimmune inflammation index were calculated and compared with Histologic Activity Index (HAI) and fibrosis scores from biopsy results. These markers were also examined in relation to demographic characteristics such as age and gender, as well as HBV DNA levels. RESULTS: Among the 392 patients analyzed, 58.9% (n=231) were male and 41.1% (n=161) were female. A significant relationship was found between higher HBV DNA levels, APRI and FIB-4 scores, and higher HAI (≥6) and fibrosis scores (≥2). No significant relationship was found between systemic inflammation and panimmune inflammation indices and HAI and fibrosis scores. Higher HAI and fibrosis scores were observed in males. There was no significant difference in HAI scores between different age groups. CONCLUSİON: This study indicates that HBV DNA levels, APRI, and FIB-4 scores are useful non-invasive markers for assessing liver inflammation and fibrosis in patients with chronic hepatitis B. Systemic immune inflammation and panimmune inflammation indices were found to be ineffective in predicting liver damage. The findings suggest that monitoring HBV DNA levels and using non-invasive markers are beneficial in clinical practice. Larger cohort studies are needed to validate these findings.