Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkının rekreasyon potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the recreation of Kuzalan Waterfall Nature Park
  1. Tez No: 870091
  2. Yazar: DİLEK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünya genelinde kentlerde yaşayanların oranı her geçen gün yükselmekte, yeni kentler ortaya çıkmakta, hâlihazırdaki kentler hem nüfus olarak artmakta hem de yapılaşma bakımından yatay ve dikey olarak büyümekte ve gelişmektedir. İnsanlığın kentlere doğru akın etmesinin sonucunda kentlerde kalabalıklaşma, trafik sorunları, aşırı yapılaşma, yasa dışı olayların artması ve işsizlik gibi bazı olumsuz gelişmelerde görülmektedir. Bunun neticesinde özellikle büyükşehirlerde ve metropollerde yaşayan insanların günlük yaşamları giderek daha çileli hale gelmektedir. Kentlerde yaşayan insanların karşılaştığı bu tür olumsuz durumlar, bu insanların bedensel, ruhsal ve zihinsel yönden yıpranmalarına ve metal yorgunluklarının belirmesine de yol açabilmektedir. Bütün bunların neticesinde kent yaşamından sıkılan, yorulan, dinlenmek ve rutin dışı deneyimler yaşamak isteyen insanların başlıca tercihlerinden birisi de kent dışında özellikle de doğal ve kırsal ortamlarda günübirlik veya hafta sonlarında gerçekleştirebilecekleri rekreasyon faaliyetleri olmaktadır. Tabiat parkları ve orman içi dinlenme alanları ile mesire alanları bu bakımından en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Bu bağlamda çalışma sahamız, Giresun ilinde rekreasyon amacıyla en çok tercih edilen mekânlardan birisi olarak, yerel halkın ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin oldukça rağbet gösterdiği Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı'dır. Yapılan bu tez çalışmasının ana amacı; Giresun ilinin Dereli ilçesinde yer alan Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı'nın rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi, bu potansiyelin daha iyi değerlendirilmesi ve mevcut sorunların çözümü için öngörü ve çözüm önerilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışma beş ana bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde çalışmanın problem durumu, araştırmanın amacı ve sınırlılıklarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde rekreasyon ve doğa koruma olgusu genel anlamda ele alınarak açıklanmıştır, Giresun ilinin ve Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı'nın coğrafi özellerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın amacı ve yönteminden, evren ve örneklemden son olarak da veri toplama araçlarından söz edilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın bulguları ortaya konularak açıklanmaya çalışılmıştır ek olarak da Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı'nın rekreasyon potansiyelini belirlemek amacı ile Gülez yöntemine göre alanın değeri hesaplanmıştır ve %65 puanla“yüksek”değerde olduğu belirlenmiştir. Beşinci ve son bölümde katılımcılara uygulanan anket ile ziyaretçilerin Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı'yla ilgili memnuniyet düzeyleri belirlenmiştir ve alanın eksik olan ya da rekreasyon bakımından geliştirilmesi gereken yönleri sonuç, tartışma ve öneriler kısmı kapsamında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The proportion of people living in cities around the world is increasing day by day,new cities are emerging, and existing cities are growing and developing both horizontally andvertically in terms of population and construction. As a result of the influx of humanity tocities, some negative developments such as overcrowding, traffic problems, overbuilding,increase in illegal incidents and unemployment are observed in cities. As a result, the dailylives of people living in metropolitan cities and metropolises are becoming more and moremiserable. Such negative situations faced by people living in cities can lead to physical,mental and spiritual wear and tear and metal fatigue. As a result of all these, one of the mainchoices of people who are bored and tired of urban life, who want to relax and have non-routine experiences is recreational activities outside the city, especially in natural and ruralenvironments, which they can realize on a daily basis or on weekends. Natural parks, forestresting places and recreation areas are among the most preferred places in this respect. In this context, our study area is Kuzalan Waterfall Natural Park, which is one of themost preferred places for recreation in Giresun province, which is highly popular with localpeople and visitors from outside. The main purpose of this thesis study is to determine therecreation potential of Kuzalan Waterfall Nature Park in Dereli district of Giresun province,to better utilize this potential and to put forward predictions and solution suggestions for thesolution of existing problems. The study consists of five main sections. In the first part, the problem situation of the study, the purpose and limitations of the research are mentioned. In the second chapter, the phenomenon of recreation and nature conservation is explained in general terms, and the geographical features of Giresun province and Kuzalan Waterfall Nature Park are mentioned. In the third chapter, the purpose and method of the research, the population and sample, and finally the data collection tools are mentioned. In the fourth chapter, the findings of the research were presented and explained. In addition, in order to determine the recreation potential of Kuzalan Waterfall Nature Park, the value of the area was calculated according to the Gülez method and it was determined that it was at a“high”value with a score of 65%. In the fifth and last section, the satisfaction levels of the visitors regarding the Kuzalan Waterfall Nature Park were determined with the survey applied to the participants, and the missing aspects of the area or those that need to be improved in terms of recreation were stated in the results, discussion and suggestions section.