Arap harfli Moğolca sözlüklerde Türkçe üzerinden Moğolcaya geçen Arapça ve Farsça sözcükler
Arabic and Persian words borrowed into Mongolian through Turkish in Arabic-scripted Mongolian dictionaries
- Tez No: 870093
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Diller arasında gerçekleşen etkileşim ve temasın birçok etki ve sonuçları vardır. Diller arasındaki yakınlaşma bu durumun büyük ölçüdeki etki alanını oluşturur. Söz konusu alanla ilgilenen Toplumdilbilim ve Etkileşimdilbilim bireylerdeki çokdilli/ikidilli durumunu ele alan ve inceleyen bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Konuşurların dilsel etkileşimleri diller içerisindeki farklılaşmayı ve değişimi sağlayarak bireylerin birden fazla dili bilmesi ya da öğrenmesini sağlamıştır. Yapılan çalışmada da bu durum ele alınarak Arap harfli Moğolca sözlüklerde ödünçlenen Arapça ve Farsça yapıların incelenmesi ve aynı zamanda bu diller arasındaki ilişkisel bağın ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular dahilinde diller arasındaki temasın ve yakınlaşmanın coğrafik yakınlaşmanın bir sonucu olduğu ve ödünçlenen her yapının kendi içerisinde bir sürecin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma dahilinde kopyalanan yapıların kullanım sıklığı üzerinde durularak incelenmiş ve literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The interaction and contact between languages has many effects and consequences. The rapprochement between languages constitutes the major impact of this situation. Sociolinguistics and Interactionlinguistics, which are interested in the field in question, appear as a field that deals with and examines the multilingual/bilingual situation in individuals. Linguistic interactions of speakers have enabled individuals to know or learn more than one language by providing differentiation and change within languages. By addressing this situation, the study aimed to examine the Arabic and Persian structures borrowed in Mongolian dictionaries with Arabic letters and at the same time to reveal the relational bond between these languages. Within the findings obtained, it appears that the contact and rapprochement between languages is a result of geographical rapprochement and that each borrowed structure is the result of a process within itself. Within the scope of the study, the frequency of use of the copied structures was examined and a contribution to the literature was made.