Ergenlerin duygu düzenleme, baş etme davranışı ve öz güvenlerinin incelenmesi
Examination of adolescents' emotion regulation, coping behavior and self-confidence
  1. Tez No: 870118
  2. Yazar: RAMİYE İLAYDA KAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı; ergenlerin duygu düzenleme ve başa çıkma davranışı ile öz güvenlerinin arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, tanımlayıcı tipte nicel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Trabzon ili Beşikdüzü ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenim gören 755 ergen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Ergenler İçin Başa Çıkma Davranış Ölçeği”,“Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Öz Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Etik Kurul onayının alınmasından sonra uygulamaların yapılacağı okullar ile görüşmeler yapılarak araştırmaya katılmaya gönüllü ergenlere veri toplama araçları uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu belirlendikten sonra frekans, ortalama, standart sapma değerleri ayrı tablolar halinde düzenlenmiştir. Demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşmanın olup olmadığını test etmek amacıyla ANOVA testi yapılmıştır. Ergenlerin başa çıkma stratejileri arasında; en fazla“aktif başa çıkma”alt boyutunu kullandıkları tespit edilmiştir. Kız ergenlerin, iç ve dış öz güven düzeylerinin erkek ergenlere oranla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Doğum sırası değişkenine göre incelendiğinde; ilk doğan çocukların ortanca ve son doğan kardeşlerine göre daha fazla içsel işlevsel duygu düzenleme becerisine sahip oldukları belirlenmiştir. Ergenlerde duygu düzenleme ile sorunlarla başa çıkma davranışı ve öz güven puanları arasında ilişkiyi tespit etmek için, korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde; iç öz güven değişkeninin, dış öz güven, aktif başa çıkma, dışsal işlevsel duygu düzenleme, içsel işlevsel duygu düzenleme ile pozitif yönde bir ilişki, olumsuz başa çıkma, kaçınmacı başa çıkma, dışsal işlevsel olmayan, içsel işlevsel olmayan alt boyut ile negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' emotion regulation and coping behaviours and their self-confidence. The study is a descriptive type quantitative research. The study group consisted of 755 adolescents studying in high schools affiliated to the Ministry of National Education in Beşikdüzü district of Trabzon province.“Demographic Information Form”,“Coping Behaviour Scale for Adolescents”,“Emotion Regulation Scale for Adolescents”and“Self Confidence Scale”were used as data collection tools. After obtaining the approval of the Ethics Committee, data collection tools were applied to adolescents who volunteered to participate in the study by making interviews with the schools where the applications would be carried out. After determining the suitability of the data for normal distribution, frequency, mean and standard deviation values were organised in separate tables. ANOVA test was performed to test whether there was a significant difference between demographic variables and scales. Among the coping strategies of adolescents; it was determined that they used the“active coping”sub-dimension the most. It was determined that female adolescents had higher levels of internal and external self-confidence than male adolescents. When analysed according to the birth order variable, it was determined that first-born children had more internal functional emotion regulation skills than their middle and last-born siblings. Emotion regulation and coping with problems in adolescents