Reklamlarda vurgulanan feminist söylemlerin çağdaş tüketici satın alma davranışına etkisi
The effect of feminist discourses emphasized in advertisements on contemporary consumer satin buying behavior
  1. Tez No: 870119
  2. Yazar: MERVE ECEM MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SÜHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kadının toplumdaki konumu aktif iş hayatına girişi ve toplumdaki her alana eskisine göre çok daha fazla dahil oluyor oluşu ile bu tartışmaların artması ve kadınların toplumdaki yerinin değişmesi, ekonomik olarak güçlenmesi, hedef kitlesi kadın olan markaların reklam hedeflerini değiştirmelerine neden olmuştur. Yeni bir reklam stratejisi olan feminist reklam kavramı ile kadınlar, geleneksel reklamlardaki temsilinden çok farklı stereotiplerde, özelliklerde ve alışılan meslekler dışında gösterilmeye başlamıştır. Feminist reklam kadınları öne çıkararak, kadınların başarı ve güçlü olduklarına odaklanarak ve onlara güç veren mesajlar vererek kadınları bu konuda güçlendirmeye ve ilham olmaya çalışırlar. Markalar, feminist reklam kavramı ile kadınların güçlenmesini desteklemenin yanında, hedeflediği bu plan ile ürün ve hizmetleri tüketicilere satmayı da elbette amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, feminist reklamların ve reklamda kullanılan feminist söylemlerin günümüzde tüketicinin satın alma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak adına, Seçilen kadın ve erkek katılımcılardan oluşan 8 kişi ile derinlemesine görüşme yapılmış, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing presence of women in active work life and their much greater involvement in various areas of society has led to a rise in discussions about their societal position and their changing role, as well as their economic empowerment. This has also prompted brands targeting women to change their advertising strategies. With the emergence of a new advertising strategy called feminist advertising, women are portrayed differently from the traditional stereotypes and roles seen in conventional advertisements. Feminist advertising highlights women, focuses on their success and empowerment, and delivers messages that empower and inspire them, often showcasing them in non-traditional roles and professions. Through feminist advertising, brands not only aim to support women's empowerment but also intend to sell their products and services to consumers with this targeted approach. The purpose of this study is to examine the impact of feminist advertisements and the feminist discourse used in advertising on consumers' purchasing behavior today. To achieve this goal, in-depth interviews were conducted with 8 participants, consisting of selected women and men, using a semi-structured interview method.