Marka hakkına tecavüzden doğan tazminat davaları
Compensation cases arising from trademark infringement
- Tez No: 870127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT SULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Marka hakkına tecavüz, tazminat taleplerinin kaynağını oluşturan haksız fiil niteliğinde bir eylemdir. Tecavüz eylemi, bünyesinde haksız fiilin unsurları olan hukuka aykırı fiil, kusur, zarar ve uygun illiyet bağını barındırır. Bu çalışmada, tazminat davalarında aranan şartlara genel hatlarıyla değinildikten sonra marka hakkına tecavüz ile haksız rekabet, tazminat davaları ekseninde benzer ve farklı yönleri ele alınarak karşılaştırılmıştır. Uygulamada marka hakkı tecavüze uğrayan hak sahibinin genellikle bu iki hukuki sebebe birlikte dayandığına rastlanılmaktadır. Uyuşmazlığa konu eylemin haksız rekabet ve marka hakkına tecavüz hükümlerini birlikte ihlal etmesi durumunda hangi hükümlerin uygulanacağı tartışmalıdır. Bu itibarla, SMK öncesi ve SMK döneminde öğretide ortaya atılan görüşlere ve Yargıtayın buna ilişin son içtihadına değinilmiştir. Çalışmanın devamında kanun tarafından hak sahibi için öngörülen özel taleplere yer verilmiştir. Bu kapsamda şartları ve içeriği özel olarak hüküm altına alınan ihtiyati tedbir ve delil tespiti kurumları HMK ile karşılaştırmalı bir biçimde ele alınmıştır. Çalışmanın temel kısmını oluşturan bir sonraki bölümde ise markası tecavüze uğrayan hak sahibine SMK kapsamında tanınan tazminat davaları ayrı başlıklar halinde incelenmiştir. Tazminatın hesaplanması her bir tazminat davası için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Tazminatın belirlenebilmesi için kanun koyucu tarafından öngörülen yoksun kalınan kazancın hesaplanması yöntemleri üzerinde konunun önemi sebebiyle ayrıntılı bir şekilde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise tazminat davalarında arabuluculuk, davanın taraflarını teşkil eden davacı ve davalı sıfatları, dava açılamayacak kişiler, görevli ve yetkili mahkeme ile zamanaşımı konuları incelenmiştir. Dört bölümden meydana gelen bu çalışmada marka hakkına tecavüzden doğan tazminat davaları, ilişkili olduğu konularla birlikte ele alınmıştır. Bu amaçla mevzuat, doktrin ve yargı kararlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark infringement is a frequently encountered tort in trademark law and is the source of compensation claims. The act of infringement includes unlawful act, fault, damage and appropriate causal link, which are the elements of tort. In this study, after the conditions sought in compensation cases are mentioned in general terms, trademark infringement and unfair competition are compared by considering their similar and different aspects on the axis of compensation cases. In practice, it is seen that the owner whose trademark has been infringed generally relies on these two legal reasons together. It is controversial which provisions will be applied in case the action subject to dispute violates the unfair competition and trademark infringement provisions together. In this respect, the views put forward in the doctrine before and during the Intellectual Property Act (IPA) period and the latest jurisprudence of the Turkish Supreme Court regarding this issue are mentioned. In the continuation of the study, the special demands stipulated by the law for the right holder are included. In this context, provisional injunction and evidence determination institutions, whose conditions and content are specifically regulated, have been discussed in a comparative manner with the Turkish Civil Code. In the next section, which constitutes the main part of the study, the compensation cases granted to the right holder whose trademark has been infringed within the scope of the Turkish Civil Code are examined under separate headings. The calculation of compensation is evaluated separately for each compensation case. In order to determine the compensation, the methods of calculating the lost earnings prescribed by the legislator have been discussed in detail due to the importance of the subject. In the last part of the study, mediation in compensation cases, the names of the plaintiff and defendant who constitute the parties to the case, persons who cannot be sued, the competent and authorized court, and the statute of limitations issues are examined. In this study consisting of four parts, compensation cases arising from trademark infringement are discussed together with the related issues. For this purpose, legislation, doctrine and many judicial decisions have been used.