Markanın üçüncü kişiler tarafından dürüstçe kullanımı
Honest use of the trademark by third parties
  1. Tez No: 763404
  2. Yazar: SÜMEYYE BÜŞRA YELMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Marka sahibi, markası üzerinde mutlak bir hakka sahiptir. Bu hak, marka üzerinde sahibine doğrudan doğruya hâkimiyet sağlamakta ve herkese karşı ileri sürülebilmektedir. Marka sahibi markasını tescil ettirerek birtakım hak ve yetkiler kazanmaktadır. Ancak marka hakkı sahibinin, markadan doğan haklarıyla ilgili ileri sürebileceği talepler sınırsız değildir. Marka sahibinin hak ve yetkileri SMK ile belirlenmiş ve sınırları çizilmiştir. Çalışmamızın konusunu oluşturan markanın üçüncü kişiler tarafından dürüstçe ve ticari hayatın olağan akışı içesinde kullanılması, marka hakkı sahibinin yetkilerini kısıtlayan durumlardan birisidir. Üçüncü kişiler SMK m. 7/5'teki düzenleme gereği başkasına ait bir markayı marka sahibinin iznine ihtiyaç olmaksızın dürüstçe ve ticari hayatın olağan akışı içerisinde ve belirli biçimlerde olmak kaydıyla kullanabilmektedirler. Marka sahibinin bu kullanımı engellemek için marka hakkını ileri sürmesi mümkün değildir. Markanın kullanılmasına ilişkin getirilen bu istisna hükmün nasıl uygulanacağı öğretideki çalışmalar, Yargıtay kararları ve ABAD kararları çerçevesinde değerlendirilerek anlatılmıştır. Kanun'daki belirtilen şekle aykırı olan ya da sınırı aşan kullanımlar ise, SMK m. 29 gereği markaya tecavüzü oluşturmaktadır ve bu kullanımlar marka sahibi tarafından engellenebilmektedir. Aynı zamanda marka sahibinin marka hakkına tecavüz sonucu üçüncü kişiden talep edebileceği başka hukuki imkânlar da bulunmaktadır. Marka hakkına tecavüzün hukuki sonuçları ile birlikte SMK m. 30'da düzenlenmiş cezai sonuçları da mevcuttur. Tecavüzü gerçekleştiren faile işlediği fiile göre hapis ve para cezası verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The trademark owner has an absolute right over the trademark. This right gives the owner direct control over the trademark and can be claimed against anyone. The trademark owner gains certain rights and powers by registering his trademark. However, the claims that the trademark right holder may raise regarding the rights arising from the trademark are not unlimited. The rights and powers of the trademark owner have been determined by SMK and their boundaries have been drawn. The honest use of the trademark, which is the subject of our study, by third parties in the ordinary course of commercial life is one of the situations that restricts the rights of the trademark owner. Third parties can use a trademark belonging to another person honestly and in the ordinary course of commercial life and in certain ways, without the need for the permission of the trademark owner, as per the regulation in SMK m 7/5. It is not possible for the trademark owner to assert the trademark right to prevent this use. How to apply this exception provision regarding the use of the trademark is explained by evaluating the studies in the doctrine within the framework of judicial decisions. Uses that are contrary to the form specified in the Law or that exceed the limit constitute infringement of the trademark pursuant to SMK m 29, and these uses can be prevented by the trademark owner. At the same time, there are other legal possibilities that the trademark owner may demand from the third party as a result of infringement of the trademark right. Along with the legal consequences of trademark infringement, there are also criminal consequences regulated in SMK m 30. The perpetrator of the rape is sentenced to imprisonment and a fine depending on the act he committed.