Dijital rekreasyon etkinliklerinin yaşlılarda yaşam doyumu ve iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of digital recreation activities on life satisfaction and well-being levels in the elderly
  1. Tez No: 870132
  2. Yazar: EMİR ZEKİ GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ALAKOÇ BURMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yaşlanan nüfusun artışı yaşlılık kavramını daha önemli hale getirmiştir. Yaşlılık, fizyolojik, psikolojik ve sosyal düzeyde bir dizi değişikliği içeren doğal bir süreç olarak tanımlanmaktadır. İnsanların yaşam sürelerinin artması nedeniyle dünyadaki yaşlı nüfus hızla artmakta ve bu da döngüsel etkiyle toplumsal yapıda da önemli değişimlere yol açmaktadır. Özellikle Türkiye'de 65-74 yaş aralığında olan yaşlı bireylerin oranının hızla arttığını ve bu bireylerin geleneksel rekreasyon etkinlikleri sırasında yaşadığı olumlu deneyimlemelerin, bireyin iyi oluş ve buna bağlı olarak yaşam doyumlarını olumlu etkilendiği ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile bu bireylerin sosyal, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak yeni yaklaşımlara olan ihtiyaç daha da belirgin hale gelmiştir. Çalışmanın amacı, geleneksel rekreasyon etkinlikleri yerine, dijital rekreasyon etkinlikleri uygulayarak bireylerin iyi oluş ve yaşam doyumu arttırıp arttırmadığını, manipülasyonun etkisiyle iyi oluşları ile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi gözlemlemektir. Tez çalışması, randomize kontrollü deney tasarımı olup, kartopu örnekleme tekniği ile ulaşılan yaşlı bireylere randomizasyon ile elde edilen sıralama doğrultusunda deney ve kontrol gruplarına ataması yapılmıştır. İyi oluşu değerlendirmek için PERMA Ölçeği ve yaşam doyumunu değerlendirmek için Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Yaşlı bireylere uygulanan manipülasyonların hem iyi oluşa hem de yaşam doyumuna olumlu etkileri olduğu gözlenmiş, ayrıca iyi oluşları ile yaşam doyumları arasında pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Mevcut literatürde benzer çalışmaların sınırlı olduğu göz önüne alındığında, çalışmanın yaşlı bireylere yönelik dijital rekreasyon etkinliklerinin farkındalığı arttırması ve bu alanda yapılan yeni araştırmalara teşvik edilmesine katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in the aging population has made the concept of old age more important. Aging is defined as a natural process involving a series of changes at physiological, psychological, and social levels. Due to the increase in the life expectancy of people, the elderly population in the world is increasing rapidly, leading to significant changes in the social structure with a cyclical effect. In particular, the proportion of elderly individuals in the 65-74 age range is increasing rapidly in Turkey. Consequently, numerous studies have been conducted on the positive experiences of these individuals during traditional recreation activities, which positively affect their well-being and life satisfaction. Furthermore, with the development of technology, the necessity for new approaches to meet the social, physical, and emotional needs of these individuals has become more evident. The objective of this study is to ascertain whether the well-being and life satisfaction of individuals can be enhanced by the application of digital recreation activities in lieu of traditional recreation activities. Additionally, the relationship between well-being and life satisfaction and the impact of manipulation will be examined. The thesis study employs a randomized controlled experiment design. The elderly individuals included in the study were selected through a snowball sampling technique and assigned to the experimental and control groups in accordance with the ranking obtained through randomization. The PERMA Scale was employed to assess well-being, while the Life Satisfaction Scale was utilized to evaluate life satisfaction. It was observed that the manipulations applied to elderly individuals had a positive impact on both well-being and life satisfaction, and positive relationships were identified between their well-being and life satisfaction. Given the paucity of similar studies in the existing literature, it is anticipated that the study will contribute to the awareness of digital recreation activities for elderly individuals and encourage new research in this field.