Çevre bilinci, gelecek kaygısı ve minimalizm'in sürdürülebilir tüketim davranışı üzerindeki etkisi
The effect of environmental awareness, future concern and minimalism on sustainable consumption behavior
- Tez No: 870154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÜRKAN KÜÇÜKERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı; çevre bilinci, gelecek kaygısı ve minimalizmin sürdürülebilir tüketim davranışı üzerindeki etkisini ve sürdürülebilir tüketim davranışının demografik özelliklere göre dağılımını belirlemektir. Bu amaç ile Ankara İlinde yaşayan 18 yaş üzerindeki 305 kişiden çevrimiçi olarak anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre çevre bilinci ve minimalizmin sürdürülebilir tüketim davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü ilişkisi olduğu, gelecek kaygısının ise sürdürülebilir tüketim davranışı üzerinde etkili olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; to determine the effect of environmental awareness, future concern and minimalism on sustainable consumption behavior and the distribution of sustainable consumption behavior according to demographic characteristics. For this purpose, data were collected from 305 people over the age of 18 living in Ankara by online survey method. According to the results of the research, it was concluded that environmental awareness and minimalism have a significant and positive relationship on sustainable consumption behavior, while future anxiety is not effective on sustainable consumption behavior.