Omuz cerrahisi vakalarına uygulanan interskalen blok uygulamasının postoperatif opioid tüketimi ve hastane yatış süresine etkileri
Effects of interscalene block applied to shoulder surgery cases on postoperative opioid consumption and hospital duration
- Tez No: 870161
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM KORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada omuz cerrahisi olan hastalarda interskalen blok uygulamasının postoperatif opioid tüketimi, hastane yatış süresi ve laboratuar parametreleriyle ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Ocak 2018- Aralık 2022 tarihleri arasında omuz cerrahisi yapılan 276 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların blok durumu, postoperatif opioid kullanma durumu, hastane yatış süresi, preoperatif ve postoperatif taburculuk öncesi laboratuar parametreleri not edildi. Hastalar interskalen blok uygulananlar ve uygulamayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Bu grupların belirtilen parametrelerle ilişkileri istatistiksel olarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between interscalene block application and postoperative opioid consumption, hospital stay and laboratory parameters in patients with shoulder surgery. 276 patients who underwent shoulder surgery between January 2018 and December 2022 were retrospectively examined. The block status, postoperative opioid use status, hospital stay, preoperative and postoperative laboratory parameters before discharge were noted for these patients. The patients were divided into two groups: those who underwent interscalene block and those who did not. The relationships of these groups with the specified parameters were statistically investigated.