Akciğer büyük hücreli nöroendokrin karsinom tanılı hastaların klinik ve demografik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the clinical and demographiccharacteristics of patients diagnosed with large cell neuroendocrinecarcinoma of the lung
- Tez No: 870190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZUFACIK BÖLÜKBAŞI Y, Akciğer Büyük Hücreli Nöroendokrin Karsinom Tanılı Hastaların Klinik ve Demografik Özelliklerinin İncelenmesi, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi Gaziantep, 2024. Giriş ve Amaç: Akciğer Büyük Hücreli Nöroendokrin Karsinom (ABHNEK), rezeke edilen primer akciğer kanserleri arasında tahmini insidansı %2 ile %3,5 arasında değişen nadir bir tümördür. Nadir görülen bir malignite olması sebebiyle diğer sık görülen akciğer kanseri alt tiplerine göre hakkında literatürde daha az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada bizler; ABHNEK ve akciğerin diğer nöroendokrin tümörleri arasındaki tanısal ve tedavi yaklaşımları arasındaki farklılıklar ile birlikte, ABHNEK yaş, cinsiyet, sigara içme öyküsü, primer tümör lokalizasyonu, operasyon öyküsü, tümör evresi, mikst histolojik tip, birinci seri metastazlar, birinci seri kemoterapi protokolleri, ikinci seri kemoterapi protokolleri, ikinci seri metastazlar ve hastalık progresyonunu içeren tanımlayıcı bulguları incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2012 ile 2024 yılları arasında 55 hasta dahil edildi ve retrospektif olarak tarandı. Bulgular: Hastaların tanı yaşı ortalaması 62, sigara miktarı ortalama 45,8 (Paket/Yıl), ortalama sağ kalım süresi 13,3 ay olarak saptandı. Hastaların başlangıçta %12,7'si Evre 1-2, %29,1'i Evre 3, %58,2'si Evre 4 idi. Primer tümör %85,5 periferal, %14,5 santral yerleşimli idi. Çalışmamızda birinci seri kemoterapi olarak bir küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) protokolü olan Platin+Etoposid'in en çok tercih edildiği tespit edildi (n=40). Sonuç: ABHNEK hastalarına erken evrede (evre I ve II) tanı konduğunda, daha iyi prognoz elde etmek için hastalara ameliyat önerilmektedir. Çalışmamızda ilk tanıda operasyon öyküsü olan (n=19) ve ilk tanıda operasyon öyküsü olmayan (n=36) hastaya yapılan Mann Whitney U Analizi Bulguları'na göre ilk tanıda operasyon öyküsü olanların olmayanlara göre ortalama sağ kalım sürelerinin daha fazla olduğu görülmektedir (p=0,001). Çalışmamızda T1 evresindeki katılımcıların ortalama hayatta kalma sürelerinin T3 ve T4 evresinde olanlara göre daha uzun olduğu, T3 evresinde olanların ise T4 evresinde olanlara göre daha fazla olduğu görülmüştür (p=0,040). Erken evrede tanı alan hastaların progresyonunun daha iyi olduğu ve erken evrede tanı alan hastalarda cerrahi operasyonun sağkalıma olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ÖZUFACIK BÖLÜKBAŞI Y, Investigation of the Clinical and Demographic Characteristics of Patients Diagnosed with Large Cell Neuroendocrine Carcinoma of the Lung, Department of Internal Medicine, Gaziantep University, Thesis of Specialization in Medicine, Gaziantep, 2024. Introduction and Objective: Lung Large Cell Neuroendocrine Carcinoma (LCNEC) is a rare tumor with an estimated incidence ranging from 2% to 3.5% among resected primary lung cancers. Since it is a rare malignancy, there are fewer studies in the literature about it compared to other common lung cancer subtypes. In this study we; Along with the differences in diagnostic and treatment approaches between ABHNEC and other neuroendocrine tumors of the lung, ABHNEK depends on age, gender, smoking history, primary tumor localization, operation history, tumor stage, mixed histological type, first series metastases, first series chemotherapy protocols, second series. We aimed to examine descriptive findings, including chemotherapy protocols, second series metastases, and disease progression. Materıals and Methods: 55 patients were included in the study between 2012 and 2024 and were scanned retrospectively. Results: The average age at diagnosis of the patients was 62, the average amount of cigarettes was 45.8 (Pack/Year), and the average survival time was 13.3 months. At baseline, 12.7% of the patients were Stage 1-2, 29.1% were Stage 3, and 58.2% were Stage 4. The primary tumor was located peripherally in 85.5% and centrally in 14.5%. In our study, it was determined that Platinum+Etoposide, a small cell lung cancer (SCLC) protocol, was most preferred as the first series chemotherapy (n=40). Conclusion: When ABHNEC patients are diagnosed at an early stage (stage I and II), surgery is recommended to patients to obtain a better prognosis. In our study, according to the Mann Whitney U Analysis Findings performed on patients with a history of surgery at the first diagnosis (n=19) and patients without a history of surgery at the first diagnosis (n=36), it is seen that the average survival time of those with a history of surgery at the first diagnosis is higher than those without (p=). 0.001). In our study, it was observed that the average survival time of participants in the T1 stage was longer than those in the T3 and T4 stages, and those in the T3 stage were longer than those in the T4 stage (p = 0.040). It has been observed that the progression of patients diagnosed at an early stage is better and that surgery has positive effects on survival in patients diagnosed at an early stage.