65 yaş ve üstü hastaların günlük ve enstrümental yaşam aktivitelerine göre bağımlılık seviyesi ile cilt lezyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the level of addiction and skin lesions according to daily and instrumental life activities of patients aged 65 and over
  1. Tez No: 870222
  2. Yazar: HİLAL GÜRBÜZ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI, DOÇ. DR. BURCU DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Geriatrik yaş 65 yaş ve üstü olarak kabul edilmektedir. Yaşlı nüfusun popülasyondaki oranı giderek artmaktadır. Yaşlanma ile birlikte tüm sistemler gibi hastaların ciltlerinde de çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak değişiklikler oluşmaktadır. Geriatrik yaş aynı zamanda kişilerin günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlıktan bağımlılığa geçiş dönemi olarak düşünülebilir. Bizim çalışmamızda 65 yaş ve üstü hastaların günlük ve enstrümental yaşam aktivitelerindeki bağımlılık seviyesi ile cilt lezyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.11.2022-31.03.2023 tarihleri arasında, SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri Polikliniği'ne başvuran 65 yaş ve üstü çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar üzerinde yapılmıştır. Sorumlu araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik özellikleri ve kronik hastalıkları sorgulayan veri toplama formu kullanılmıştır. Katılımcıların günlük yaşam aktivitelerinde ve enstrümental yaşam aktivitelerindeki bağımlılık seviyesinin tespiti için Katz GYA ve Lawton-Brody EGYA ölçeği kullanılmış ve fizik muayenede tespit edilen cilt lezyonları kaydedilmiştir. Veriler SPSS programından uygun testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya 228 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 76,20±7,09, Hastaların 145 (%63,60)'i erkek, 127 (%55,70)'si evli, 36(%15,80)'sı okuryazar değildi. Hastaların 140 (%61,40)'ı Katz GYA ölçeğinde 6 puan almış tam bağımsız olarak ve 15(%6.60)'i 0 puan almış olup tam bağımlı olarak değerlendirilmiştir. Lawton Broody EGYA ölçeğinden, 34(%14,90)'ü 0 puan alarak EGYA'sında tam bağımlı olarak değerlendirilmiştir. Mini MentalTest'te ise 162 (%71,10) kişi 24-30 puan aralığındaydı. Hastaların 83 (%36,40)'ünde dermatofitoz, 78 (%34,20)'inde egzema, 72 (%31,60)'sinde pruritis, 86 (%37,70)' sında seboreik keratoz, 92 (%40,40)'sinde kserozis olduğu saptandı. Katz GYA ölçeğinden 6 puan alan kişilerde enfeksiyona bağlı lezyon, egzema, pruritis, diyabetik ayak, kserozis ve dekübit ülseri görülmeme oranının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edildi (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
Objective: Geriatric age is considered as 65 years and older. The proportion of the elderly population in the population is gradually increasing.Along with aging, changes occur in the skin of patients, as well as in all systems, depending on environmental and genetic factors.Geriatric age can also be considered as the transition period from independence to dependence in daily living activities of individuals.In our study, it is aimed to evaluate the relationship between the level of addiction in daily and instrumental living activities and skin lesions in patients aged 65 and over.Thus, the development of health care services will guide the development of curative and preventive care services to be given to patients with self-care disabilities. Materials and Methods: The study was conducted on patients aged 65 and over who applied to the Geriatrics Polyclinic of SBU Gülhane Training and Research Hospital between 01.11.2022 and 01.04.2023.A data collection form questioning sociodemographic characteristics and chronic diseases prepared by the responsible researchers was used.Katz ADL and Lawton-Brody EADL scales were used to determine the level of addiction in the daily living activities and instrumental living activities of the participants and the skin lesions detected in the physical examination were recorded.The data were analyzed using the appropriate tests from the SPSS program. Results: 228 patients were included in the study. The mean age of the patients was 76.20±7.09, 145 (63.60%) of the patients were male, 127 (55.70%) were married, 36 (15.80%) were illiterate.140 (61.40%) of the patients scored 0 on the Katz ADL scale, and 15 (6.60%) were evaluated as fully dependent. 34(14.90%) of the Lawton Broody EDGA scale were evaluated as fully dependent on EADL by getting 0 points.83 (36.40%) of the patients were dermatophytosis, 78 (34.20%) dermatitis, 72 (31.60%) pruritis, 86 (37.70%) seborrheic keratosis, 92 (40%) patients ,40) were found to have xerosis.It was determined that the rate of absence of infection-related lesion, eczema, pruritis, DM-related lesion, xerosis and decubitus ulcer was statistically significantly higher in individuals who scored 6 points on the Katz ADL scale (p=