Manevi danışmanlık ve hümanist psikoterapi
Spiritual counseling and humanist psychotherapy
- Tez No: 870251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz dünyası için bireylerin anlam arayışı ve maneviyat eksiklikleri farklı sorunlar yaşamalarında etkili olmuştur. Bu noktada psikoloji disiplininin manevi öğeleri yeterince incelemediği ve göz ardı ettiği durumlar ortaya çıkmıştır. Psikoloji disiplininin teolojik öğelerle harmanlanması ile ortaya çıkmış olan manevi danışmanlık, çok uzun yıllardır insanlık tarihini etkilemiştir. Manevi danışmanlık, Hristiyan Batı dünyasında kilisenin etkili olduğu Orta Çağda, daha çok dinin yönlendirmeci ve etkileyici yanları kullanılarak bireyler üzerinde uygulanmıştır. Manevi danışmanlığın bilimsel olarak incelenmesi ve önemini yeniden kazanması son yüzyıldaki çalışmalarla gerçekleşmiştir. Hümanistik psikoloji, kökenlerini daha çok felsefeden almış bir yaklaşımdır. Varoluşsal kaygılar ve anlam arayışı gibi sorular hümanistik psikolojinin ortaya çıkması için gerekli zemini hazırlamıştır. Manevi danışmanlık ile farklı psikoloji ekolleri arasındaki aynılıklar ve farklılıklara yönelik çalışmalar mevcuttur. Ancak hümanistik psikoloji ile karşılaştırmalı bir çalışmanın bulunmaması çalışmanın amacını ve önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, manevi danışmanlık ile hümanistik psikoloji A.Maslow, C.Rogers ve E.Fromm'ın yaklaşımları temelinde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İki yaklaşım arasındaki farklılıklar; 'tarihsel arka plan, özgür irade, sorumluluk ve insanın doğasına bakış' olarak belirlenmiştir. Benzerlikler ise, 'anlam arayışı, kavramların ortaya çıkış nedenleri, danışana yaklaşım tarzları, danışma süreçlerinin hedef ve amaçları' olarak görülmektedir. İki yaklaşımın derin zıtlıklarla birbirinden ayrılmadığı aksine birbirinden beslendiği ve birbirini etkilediği görülmektedir. Danışmanlık ve terapi süreçlerinde iki kavramın eklektik bir potada eritilerek, harmanlanması ve yardım arayan bireylere sunulmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. Sonuç olarak iki yaklaşımın birbirinden ayrılan yönlerinin minimal düzeyde kaldığı görülmüştür. Bunun yanında birbirlerini besleyen ve destekleyen yanlarının daha çok ve nitelikli olduğu belirlenmiştir. İnsanların manevi boyutlarını da göz önüne alan bir hümanistik yaklaşım danışmanlık modelinin danışanlar için çok yararlı olacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, individuals search for meaning and lack of spirituality have been effective in experiencing different problems. The discipline of psychology does not adequately examine and ignore the spiritual elements in some problems. Spiritual counseling, which emerged with the blending of the discipline of psychology with theological elements, has affected the history of humanity for many years. Spiritual counseling was applied to individuals by using the guiding and impressive aspects of religion in the Middle Ages, when the church was influential in the Christian Western world. Its scientific examination and regaining its importance have been realized with the studies in the last century. Humanistic psychology as an approach has its roots in philosophy. Questions such as existential concerns and to explain the meaning have laid the groundwork for its appear. There are studies on the similarities and differences between spiritual counseling and different psychology schools. However, the absence of a comparative study with humanistic psychology reveals the purpose and importance of the study. In the present study, spiritual counseling and humanistic pcyhology on the basis of A.Maslow, C.Rogers and E.Fromm's theories has been analyzed as comperative review. Differences between these two approaches have been found as 'historical back ground, free will, responsibility and view of human nature.' Similarities have been specified as 'the search for meaning, the reasons for the emergence of concepts, approaches to the client, and the goals and objectives of the counseling processes.' It is seen that these two approaches are not separated from each other by deep contrasts, on the contrary, they feed off each other and affect each other. It is thought that it would be beneficial to blend the two approaches in an eclectic pot, blending them and presenting them to individuals seeking help in counseling and therapy processes. Obviously, the divergent aspects of the two approaches have remained at a minimal level. Consequently, a counseling model in which people's spiritual dimensions will be ignored can be interpreted as an approach that is incompatible with humanistic thought.