Üniversite öğrencilerinde ruhsal zekâ ve aydınlık üçlü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between spiritual intelligence and the light triad in university students
  1. Tez No: 885801
  2. Yazar: SERAP BÜYÜKŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada ruhsal zekânın faktörleri ile aydınlık üçlü arasındaki ilişkininin incelenmesi ve aydınlık üçlünün ruhsal zekâyı yordama gücünün belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, araştırmada ruhsal zekânın cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi Sakarya Üniversitesi'nde 2023-2024 yılında öğrenim görmekte olan 249 kadın (%85 kadın) ve 44 erkek (%15 erkek) olmak üzere toplam 293 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Ruhsal Zekâ Özellikleri Ölçeği”ve“Aydınlık Üçlü Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada ruhsal zekâ faktörleri ile aydınlık üçlünün alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Aydınlık üçlünün ruhsal zekânın faktörlerini yordama gücü ise çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Korelasyon analizi sonucuna göre ruhsal zekâ ve aydınlık üçlü alt boyutları arasında genel olarak pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak, hayatın ruhsal/manevi boyutunu anlama yeteneği ile insanlığa inanç ve kişisel anlam üretimi ile insancıllık ve insanlığa inanç arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda, ruhsal zekânın faktörlerinden olan hayatın ruhsal/manevi boyutunu anlama yeteneğini aydınlık üçlünün alt boyutlarından insancıllık alt boyutunun anlamlı seviyede yordadığı; insanlığa inanç ve Kantçılık alt boyutunun ise yordamadığı bulunmuştur. Aydınlık üçlünün insanlığa inanç ve Kantçılık alt boyutunun ruhsal zekânın faktörü olan metafizik farkındalığı yordadığı; insancıllık alt boyutunun ise yordamadığı bulunmuştur. Aydınlık üçlünün Kantçılık alt boyutunun ruhsal zekânın yüksek bilinç ve farkındalık durumlarına girme faktörünü yordadığı; insancıllık ve insanlığa inanç alt boyutunun ise yordamadığı bulunmuştur. Aydınlık üçlünün insancıllık alt boyutunun ruhsal zekânın farkındalık faktörünü yordadığı; insanlığa inanç ve Kantçılık alt boyutunun ise yordamadığı bulunmuştur. Aydınlık üçlünün Kantçılık alt boyutunun ruhsal zekânın kişisel anlam üretimi faktörünü yordadığı; insancıllık ve insanlığa inanç alt boyutunun ise yordamadığı bulunmuştur. Ayrıca araştırmada ruhsal zekânın cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla t- testi yapılmıştır. T-testi sonucuna göre, ruhsal zekânın cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the factors of spiritual intelligence and the light triad, and to determine the predictive power of the light triad on spiritual intelligence. Additionally, the study investigates whether spiritual intelligence varies according to gender. Data were collected using a convenient sampling method. The sample of the study consisted of a total of 293 students from Sakarya University, including 249 female students (85%) and 44 male students (15%) who were enrolled during the 2023-2024 academic year. The data were collected using the“Spiritual Intelligence Characteristics' Scale”and the“Light Triad Scale”. Pearson correlation analysis was conducted to determine whether there was a significant relationship between the factors of spiritual intelligence and the subdimensions of the light triad. The predictive power of the Light Triad on the factors of spiritual intelligence was examined through multiple regression analysis. The results of the correlation analysis revealed a generally positive significant relationship between spiritual intelligence and the subdimensions of the Light Triad. However, no significant relationship was found between the ability to understand the spiritual /non-material aspect of life and faith in humanity, and between personal meaning production and humanism and faith in humanity. The multiple regression analysis results indicated that the ability to understand the spiritual /non-material aspect of life, a factor of spiritual intelligence, significantly predicted the humanism subdimension of the Light Triad, while faith in humanity and Kantianism subdimensions did not. It was found that the Light Triad's faith in humanity and Kantianism subdimensions predicted metaphysical awareness, a factor of spiritual intelligence, while the humanism subdimension did not. The Kantianism subdimension of the Light Triad predicted the factor of entering into heightened states of consciousness and awareness in spiritual intelligence, while the humanism and faith in humanity subdimensions did not. Additionally, the humanism subdimension of the Light Triad predicted the awareness factor of spiritual intelligence, while faith in humanity and Kantianism subdimensions did not. The Kantianism subdimension of the Light Triad predicted the personal meaning production factor of spiritual intelligence, while the humanism and faith in humanity subdimensions did not. Furthermore, a t-test was conducted to determine whether spiritual intelligence varies according to gender. The t-test results showed that there was no significant variation in spiritual intelligence based on gender.