Annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkide gerçekçi olmayan iyimserliğin aracı rolü
The mediating role of unrealistic optimism in the relationship between mothers' child rearing attitudes and digital parenting awareness
  1. Tez No: 870381
  2. Yazar: FATMA TUĞÇE NOHUTCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma kapsamında annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkide gerçekçi olmayan iyimserliğin aracı rolü ele alınmıştır. Çalışmaya, 6 yaşında çocuğu olan 500 anne katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için toplam 69 sorudan oluşan ve dört bölümden oluşan bir form kullanılmıştır. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde Gerçekçi Olmayan İyimserlik ölçeği, üçüncü bölümde Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), dördüncü bölümde ise Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği (DETÖ) yer almıştır. Araştırma sonucunda açıklayıcı otoriter tutum ile dijital ebeveynlik farkındalığı arasındaki ilişkide gerçekçi olmayan iyimserliğin kısmi aracılık rolü saptanmıştır. İzin verici tutum ile dijital ebeveynlik farkındalığına ait dijital medyanın etkin kullanımı boyutu arasındaki ilişkide gerçekçi olmayan iyimserliğin kısmi aracı değişken rolü ise araştırmanın diğer sonucudur. Yürütülmesi planlanan çalışmalarda ebeveynlerin gerçekçi olmayan iyimserlik davranışlarının daha farklı değişkenlerle çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As part of the research, The Mediating Role of Unrealistic Optimism in the Relationship Between Mothers' Child Rearing Attitudes and Digital Parenting Awareness has been scrutinized. A sample of 500 mothers who have 6-year-old children has participated in the study. A questionnaire composed of 69 questions in four parts was applied for data collection. The first part consisted of socio-demographic information, the second part consisted of the unrealistic optimism scale, the third part indicated the parenting attitude scale (PAS), and the last and fourth part consisted of the digital parenting attitude scale. As a result of the research partial mediating role of unrealistic optimism in the relationship between authoritative attitude and digital parenting awareness has been found. The partial mediator role of unrealistic optimism in the relationship between permissive attitude and the effective use of digital media dimension of digital parenting awareness is another result of the research. It is recommended that parents' unrealistic optimism behaviors be studied with different variables in future studies.