Erken gebelikte D vitamini eksikliğinin korpus luteum gelişimi ve kolesterol esterlerinden progesteron sentezini başlatan steroidojenik akut düzenleyici (StAR) proteini üzerine etkisi.
The effect of vitamin D deficiency in early pregnancy on the development of the corpus luteum and the steroidogenic acute regulatory (StAR) protein ingiting progesterone synthesis from cholesterol esters.
- Tez No: 870430
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
D vitamini yaşadığımız dönemde oldukça gerekli olan mikro besinlerden biridir. D vitamini eksikliğinde implantasyon başarısının azaldığı bilinir ancak bu durum hala güncel bir çalışma konusudur. D vitaminin vücutta daha çok bir hormon olarak görev yaptığı bilinir ve progesteron hormonuna benzetilir. Progesteron hormonu üreme sağlığında ve implantasyon başarısı için oldukça önemli bir hormondur ve korpus luteum tarafından sentezlenir. Erken gebelikte korpus luteum tarafından progesteron sentezi sağlıklı gebelik ve düşüklerin olmaması için oldukça önemlidir. Progesteron sentezi korpus luteumda olur ve sentezlenmesi için kollestrolün steroidojenik enzimler tarafından progesteronun öncülü olan pregnelona dönüşümünün sağlanması gerekir. Korpus luteumda steroidogenezi düzenleyen, kollesterol esterlerinden progesteron sentezini başlatan StAR (Steroidojenik akut düzenleyici) proteini bu yoloğın ilk basamağıdır. D vitamini eksikliğinde bu yoloğın nasıl etkilendiği ve StAR proteinin etkinliğinin nasıl değiştiği bu projeyle araştırılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is one of the essential micronutrients in our lifetime. It is known that implantation success is reduced in vitamin D deficiency, but this is still a topic of current study. It is known that vitamin D functions more as a hormone in the body and is compared to the hormone progesterone. Progesterone is a very important hormone for reproductive health and implantation success and is synthesized by the corpus luteum. Progesterone synthesis by the corpus luteum in early pregnancy is very important for a healthy pregnancy and the absence of miscarriages. Progesterone synthesis takes place in the corpus luteum and for its synthesis, the conversion of cholesterol to pregnelon, which is the precursor of progesterone, by steroidogenic enzymes is required. StAR (Steroidogenic acute regulator) protein, which regulates steroidogenesis in the corpus luteum and initiates progesterone synthesis from cholesterol esters, is the first step of this pathway. With this project, it was aimed to investigate how this pathway is affected in vitamin D deficiency and how the activity of the StAR protein changes.