Ani işitme kaybı(AİK) tanısı almış bireylerde tedavi sonrası işitme ile speech discriminasyon(SD) skorları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between post-treatment hearing and speech discriminasyon (SD) scores in individuals diagnosed with sudden hearing loss(SHL)
- Tez No: 870438
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, ani işitme kaybı tanısı alan bireylerde tedaviden sonra hastaların işitme ve konuşmayı ayırt etme skorları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışma grubuna 18-65 yaş arasında ani işitme kaybı tanısı almış 34 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara tedavi öncesi ve sonrasında işitme testi uygulanmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 48,82±14,69 olup, 13 (%38,2)'ü kadın ve 21 (%61,8)'i erkek olarak bulgulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin tedavi öncesi sağ kulak SSO değerinin ortalama tedavi öncesi %55,13 iken tedavi sonrası %28,88'e düştüğü, yani iyileşme gözlendiği bulgulanmıştır. Sağ kulak SD skoru ortalama tedavi öncesi %51 iken tedavi sonrası %78,75'e yükselmiş, yani iyileşme tespit edilmiştir. Sol kulak SSO değerinin ise ortalama tedavi öncesi %53,56 iken, tedavi sonrası %29,50'ye düştüğü, yani iyileşme gözlendiği bulgulanmıştır. Sol kulak SD skor değeri ise ortalama tedavi öncesi %52,67 iken tedavi sonrası %80,67'ye yükselmiş, yani iyileşme tespit edilmiştir. Çalışmamızda elde edilen tedavi öncesi ve sonrası SSO değerleri ile SD skorlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Tedavi sonrası ani işitme kaybı nedeniyle etkilenen kulakta; SSO değerlerinin düştüğü, yani hastanın işitme değerlerinde iyileşme gözlendiği; SD skor ortalamasının ise yükseldiği yani hastanın konuşmayı ayırt etme becerisinde iyileşme gözlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between hearing and speech discrimination scores of individuals diagnosed with sudden hearing loss after treatment. 34 individuals diagnosd with sudden hearing loss between the ages of 18-65 were included in the study group. Hearing test was applied to the participants before and after the treatment. The average age of the individuals was 48.82±14.69, 13 (38.2%) were female and 21 (61.8%) were male. It was found that the average right ear SSO value of the individuals participating in the study decreased from 55.13% before the treatment to 28.88% after the treatment, meaning that an improvement was observed. While the average SD score of the right ear was 51% before treatment, it increased to 78.75% after treatment, meaning improvement was detected. It was found that the average left ear SSO value decreased from 53.56% before the treatment to 29.50% after the treatment, meaning that an improvement was observed. The average left ear SD score value was 52.67% before the treatment, but it increased to 80.67% after the treatment, meaning an improvement was detected. In our study, a significant difference was found in the pure tone average values and SD scores before and after treatment. In the affected ear due to sudden hearing loss after treatment; Pure tone average values decreased, meaning that the patient's hearing values improved; It was determined that the average speech discrimination score increased, meaning that the patient's speech discrimination ability improved.