In the pursuit of diaspora: Exploring identity formation in Clare Bayle's the Container and Joe Murphy and Joe Robertson's the Jungle
Diasporanın pesinde: Clare Bayley'in Konteyner'inde ve Joe Murphy & Joe Robertson'ın Orman'ında kimlik oluşumunu kesfetmek
  1. Tez No: 870459
  2. Yazar: DHUHA ABDULKADHİM NEAMAH AL-RUBAYE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANAZ ALIZADEH TABRIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, diaspora arayışının ve diasporanın anlatı alanlarının Joe Murphy & Joe Robertson'ın Orman (2017) oyunundaki Beth ve Okot karakterlerinin kimlikleri ve Clare Bayley'in Konteyner (2007) oyunundaki Asha ve Ahmad karakterlerinin kimlikleri üzerindeki etkisini incelemekte ve anlatı alanları ile arayışın karakterlerin evrilen kimlikleri ile olan ilişkisini ortaya koymaktadır. Çalışma, diaspora yolculuğunun bir parçasını karakterlerin kimlikleri üzerindeki etkisi açısından inceleyerek, gelişen eleştiriyi göz önünde bulunduran bir analiz inşa ederek mevcut diaspora eleştirisi anlayışını zenginleştirmektedir. Ayrıca, çağdaş diaspora eleştirisini kullanarak, çalışma, üçüncü zaman-mekân ve modernitenin, ideal diaspora olma arayışları yoluyla karakterlerin kimlikleri üzerindeki doğrudan etkisini vurgulamaktadır. Karakterlerin kimlikleri, ilk kimliklerini keşfederken diyalog ve hafıza gibi anlatı tekniklerini kullanarak ve yolculukları sırasında anlatı mekânı ve üçüncü zaman mekânı olarak mekâna odaklanarak değişen ev ve aidiyet duygularına göre analiz edilmiştir. Nihai kimlik, karakterlerin ev ve aidiyet duyguları açısından ilk kimlikleri ile melez kimlikleri arasındaki karşılaştırmaya göre analiz edilmiştir. Tez, dört karakterin kesintiye uğramış bir diaspora yolculuğunda yeni oluşturdukları benlik duygularında gezinirken gözlemlenmesiyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis explores the impact of pursuing diaspora and its narrative spaces on the character identities of Beth and Okot in Joe Murphy & Joe Robertson's play The Jungle (2017), and the identities of Asha and Ahmad in Clare Bayley's The Container (2007), showcasing the relationship between the narrative spaces and the pursuit with their evolving identity. The work enriches the current understanding of diaspora criticism by constructing an analysis in consideration to the evolving criticism, by exploring a fragment of a diaspora journey, in regards to its impact on the characters' identities. Furthermore, through employing contemporary diaspora criticism, the study emphasizes the direct impact of the third time-space and modernity on the characters' identities, through their pursuit to become the ideal diaspora. The characters' identities are analysed according to their changing feelings of home and belonging by using narrative techniques such as dialogue and memory when exploring their initial identities, and by focusing on the space as narrative space and also as third time space during their journey. The final identity is analysed according to a comparison between their initial identities and their hybrid ones, in regards to the characters' sense of home and belonging. The thesis concludes by observing the four characters, as they navigate their newly formed sense of self in an interrupted diaspora journey.