Spor kulüplerinde çalışan spor masörlerini mesleki tükenmişlik düzeylerinin araştırılması
Batman university graduate education institutedepartment of physical education and sports
  1. Tez No: 870461
  2. Yazar: MURAT AKEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor kulüplerinde çalışan spor masör ve masözlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerini incelemektir. Araştırma, 2023-2024 yılında spor kulüplerinde spor masörü olarak çalışan bireylerden oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel nitelikte tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri İnce ve Şahin (2015) tarafından geliştirilen“Maslach Tükenmişlik Envanteri”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz için SPSS 22.0 yazılım paket programına aktarılmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi, yüzde analizi, aritmetik ortalama, bağımsız değişken t testi, ANOVA analizleri ve post hoc testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında; spor masör ve masözlerin tükenmişlik düzeylerinde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, belgeyi aldığınız yer, çalışma deneyimi, çalıştığınız lig statüsü ve gelir düzeyi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma tespit edilmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the professional burnout levels of sports masseurs and masseuses working in sports clubs. The research consists of individuals working as sports masseurs in sports clubs in 2023-2024. A descriptive scanning model was used in the research. The data of the research were collected with the“Maslach Burnout Inventory”developed by İnce and Şahin (2015). The data obtained was transferred to the SPSS 22.0 software package for statistical analysis. Frequency analysis, percentage analysis, arithmetic mean, independent variable t test, ANOVA analyzes and post hoc tests were used to analyze the data. Looking at the analysis results; A statistically significant difference was detected in the burnout levels of sports masseurs and masseuses according to gender, age, educational status, place of receipt of the certificate, working experience, league status in which you work and income level (p.05).