Tiroid kanseri nedeniyle ameliyat edilen hastalarda postoperatif tiroglobulin düzeyi ölçümleri ve tiroglobulin düzeyini etkileyen faktörler
Measurement of postoperative thyroglobulin levels of thyroid cancer patients revealing factors that affect thyroglobulin levels
- Tez No: 870462
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ocak 2018 ile Aralık 2022 tarihleri arasında tiroid kanseri tanısı almış ve bu nedenle opere edilen hastalarda postoperatif dönemdeki tiroglobulin düzeylerine, tiroglobulin düzeyini etkileyen faktörlere göre takip ve tedavi algoritmasının düzenlenmesine katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Toplanan tüm veriler IBM SPSS.22 (statistical package for the social sciences) programına aktarılarak istatistiksel analizlerle değerlendirildi ve kodlandı. Yapılan bütün analizlerde p değeri için 0,05 ve altındaki değerler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 273 hastanın 59'u (% 21,6) erkek, 214'ü (% 78,4) kadındı. En küçük hasta 18, en büyük hasta ise 83 yaşında olup, ortalama yaş 47,79 ± 12,85'ti.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to measure postoperative thyroglobulin levels and factors that affect the level of thyroglobulin of patients diagnosed with thyroid cancer and therefore operated between years 2018- 2022 to be analyzed in order to arrange and improve the supervision and treatment algorithm accordingly. Practıce and Method: All of the data gathered have been coded on IBM SPSS.22 (statistical package for the social sciences) software and statistically have been investigated. On all analyses, only p values founded less than or equal to 0,05 have been considered as significant. Findings: Out of 273 patients that participated in this study 59 (% 21,6) were men, 214 were (% 78,4) women. The youngest patient was 18 years old whereas the eldest was 83 and the average age was 47,79 ± 12,85.