Pediatrik yaş grubunda superior orbital fissürün morfolojik ve anatomik özelliklerinin belirlenmesi ve analizi
Superior orbital fissure in children: shape analysis, measurements, and importance
  1. Tez No: 870484
  2. Yazar: AZİZ KAAN ERÇANDIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET PEDİATRİK YAŞ GRUBUNDA SUPERİOR ORBİTAL FİSSÜRÜN MORFOLOJİK VE ANATOMİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ VE ANALİZİ AMAÇ Görüşümüze göre, çocuklarda SOF çapı ve şekli üzerine yapılacak yeni bir nicel veri seti, çocukluk boyunca SOF morfolojisindeki değişiklikleri görmek ve SOF çevresindeki nörovasküler yapıların yaralanma riskini azaltmak için klinisyenler için önemli olabilir. Pediatrik deneklerde sınırlı SOF ile ilgili literatür verilerini göz önünde bulundurarak, pediatrik kranial tabanın anatomik özelliklerine ilişkin mevcut bilgileri geliştirmek amacıyla çocuklarda SOF çapını ve şeklini araştırmayı amaçladık. YÖNTEMLER Bu pediatrik inceleme, 1-18 yaş arası 180 deneğin (90 erkek / 90 kadın) bilgisayarlı tomografi görüntülerinden oluşuyordu. SOF'un uzunluğu (SOF-L) ve genişliği (SOF-W) ölçüldü ve şekli kaydedildi. BULGULAR SOF-L ve SOF-W sırasıyla 16.04±2.34 mm ve 5.35±1.01 mm olarak ölçüldü. SOF-L, bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde benzerdi, ancak postpübesan döneme kadar azaldı. Bu ölçüm, postpübesan dönemde önemli ölçüde arttı. SOF-W, bebeklik döneminden postpübesan döneme kadar önemli bir değişiklik göstermedi. Bundan sonra, postpübesan dönemde önemli ölçüde arttı. SOF şekliyle ilgili yedi konfigürasyon gözlendi: 360 SOF'un %20.8'inde düz tip, %12.2'sinde sekiz şeklinde tip, %14'ünde anahtar şeklinde tip, %18.6'sında raket şeklinde tip, %7.2'sinde dar tip, %14.7'sinde üçgen tip ve %12.5'inde kavisli tip. SOF şekli, cinsiyetten (p=0.150) ve taraftan (p=0.919) etkilenmedi. SOF-L için y = 16.310 - 0.028 x yaş ve SOF-W için y = 4.886 + 0.048 x yaş olarak doğrusal fonksiyonlar hesaplandı. SONUÇLAR SOF-L, bir yıldan 18 yıla kadar geçiş sürecinde önce azalan, sonra artan düzensiz bir desen gösterdi. SOF-W, çocuklarda ilerleyen yaşlarla birlikte düzensiz bir artış deseni gösterdi. Çocuklardaki SOF büyüme desenini temsil eden doğrusal fonksiyonlarımız, SOF boyutunu tahmin etmek için yararlı olabilir. ANAHTAR KELİMELER Superior orbital fissür, pediatri, bilgisayarlı tomografi, şekil, varyasyon
Özet (Çeviri)
SUPERIOR ORBITAL FISSURE IN CHILDREN: SHAPE ANALYSIS, MEASUREMENTS, AND IMPORTANCE ABSTRACT PURPOSE In our opinion, a novel quantitative dataset conducted SOF diameter and shape in children may be important for clinicians to sight alterations in SOF morphology throughout childhood, and to decrease the risk of injury of neurovascular structures around SOF. Considering the limited SOF-related literature data in pediatric subjects , we aimed to investigate SOF diameter and shape in children to improve the present information regarding anatomical properties of pediatric cranial base. METHODS This pediatric examination consisted of computed tomography images of 180 subjects (90 males / 90 females) aged 1–18 years. The length (SOF-L) and width (SOF-W) of SOF were measured, and its shape was noted. RESULTS SOF-L and SOF-W were measured as 16.04±2.34 mm and 5.35±1.01 mm, respectively. SOF-L was similar in infancy and early childhood periods, but then decreased up to postpubescent period. This measurement increased significantly in postpubescent period. SOF-W did not show important change from infancy period up to postpubescent period. After that, it increased significantly in postpubescent period. Seven configurations regarding SOF shape were observed: the straight type in 20.8% out of 360 SOFs, eight-shaped type in 12.2%, key-shaped type in 14%, racket-shaped type in 18.6%, narrow type in 7.2%, triangular type in 14.7%, and curved type in 12.5%. SOF shape was not affected by sex (p=0.150) and side (p=0.919). Linear functions were calculated as y = 16.310 - 0.028 x age for SOF-L, and as y = 4.886 + 0.048 x age for SOF-W. CONCLUSİON SOF-L showed an irregular pattern of first decreasing and then increasing, during the transition from one year to 18 years. SOF-W displayed an irregular pattern of increasing with advancing ages in children. Our linear functions representing the growth pattern of SOF in children may be useful to estimate SOF size. KEY WORDS Superior orbital fissure, children, computed tomography, shape, variation