15 ve 16. yüzyıl divânlarında Ehl-i Beyt
Ehl-i Beyt in 15th and 16th century divans
- Tez No: 870516
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KESİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Klasik edebiyatta dinî ve tarihî şahsiyetler, şiirin omurgasını oluşturur. Şairler, tarihin ve geleneğin bu kişilere yüklediği anlamlardan beslenerek onları şiir estetiği içinde yeniden yorumlamışlardır. Bu şahsiyetler arasında Hz. Peygamber'in yakın aile fertlerini içeren“ehl-i beyt”kavramı da özel bir yere sahiptir. Ehl-i beyt, genellikle Hz. Peygamber'in kızı Hz. Fâtıma, damadı Hz. Ali ve torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile onların soyundan gelen diğer kişileri kapsar. Ehl-i beyte dair şiirler ehl-i beytin İslam'daki önemini ve kutsal kabul edilen konumunu vurgular ve onlara karşı yapılan zulmü ve haksızlığı dile getirerek her şiirde farklı anlamlar ve duygular uyandırır. Hz. Peygamber'in neslini devam ettiren ehl-i beyt mensuplarını şiirlerinde çeşitli vesilelerle dile getiren şairler onların erdemlerine, menkıbelerine, maruz kaldıkları eziyetlere, yaşadıkları üzücü olaylara ve şehadetlerine şiirlerinde sıklıkla yer vermiştir. Bunun yanında ehl-i beyt üyeleri, şefaat ve merhamet umulan, her konuda yardım istenilen, kendisine sığınılacak ve günahların affedilmesine vesile olacak velayet sahibi kişiler olarak da görülmüştür. Bu çalışmada, 15 ve 16. yüzyıllarda yazılmış divanlardan hareketle ehl-i beyt sevgisinin edebiyatımıza nasıl yansıdığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In classical literature, religious and historical figures form the backbone of poetry. Poets have reinterpreted them within the aesthetics of poetry by feeding on the meanings that history and tradition have attributed to these people. Among these personalities, the concept of“AhlulBayt”, which includes the close family members of the Prophet, has a special place. The AhlulBayt generally refers to the Prophet's daughter Fatima, his son-in-law Ali, his grandsons Hasan and Hussein, and their descendants. Poems about the AhlulBayt emphasize the importance and sacred status of the AhlulBayt in Islam, and evoke different meanings and emotions in each poem by expressing the persecution and injustice committed against them. The poets, who mentioned the members of the AhlulBayt, the descendants of the Prophet, in their poems on various occasions, frequently included their virtues, their legends, the persecutions they were subjected to, the sad events they experienced and their martyrdom in their poems. In addition, the members of the AhlulBayt are also seen as people from whom intercession and mercy are hoped for, from whom help is sought in all matters, from whom refuge is sought, and who have guardianship that will lead to the forgiveness of sins. This study examines how the love of AhlulBayt is reflected in our literature based on divans written in the 15th and 16th centuries.