Total diz artroplasti ameliyatı olan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı, kaygı ve uykuya etkisi
The effect of virtual reality glasses on pain, anxiety and sleep in patients with total knee arthroplasty surgery
  1. Tez No: 870544
  2. Yazar: ERKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR KULA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Total diz artroplasti olan hastalar ameliyat sonrası erken dönemde ağrı, kaygı ve uyku sorunlarına bağlı günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirebilmesi ve kaliteli yaşama geri dönmesi uzun zaman almaktadır. Bu araştırma ameliyat sonrası ağrı, uykusuzluk ve kaygının yönetiminde sanal gerçeklik gözlüğünün etkisi belirlemek amacı ile randomize kontrollü çalışma olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırma Van ilindeki bir kamu hastanesinin ortopedi kliniğinde total diz artroplasti ameliyatı olan 18 Ağustos-20 Aralık 2023 tarihleri arasında (deney) sanal gözlük uygulanan 52, uygulanmayan (kontrol) 42 olmak üzere 94 hasta örneklemi oluşturdu. Veri toplamada“Hastaların Tanıtıcı Formu”,“Spielberger Durumluluk Kaygı Ölçeği”,“Richard Campbell Uyku Ölçeği ”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği ”kullanıldı. Ölçekler ameliyat sonrası birinci ve ikinci günde uygulandı. Deney grubundaki hastalara sanal gerçeklik gözlüğü ile orman/yağmurda yürüyüş içeren videolar 20-30 dakika izletildi. Sanal gerçeklik gözlüğü uygulanan hastaların grup içi ve gruplar arası karşılaştırıldığında kaygı, total uyku durumu ve alt boyutlarından ortamda gürültü dışında diğer alt boyutları ve ağrı düzeyinde etkili olduğu bulundu (p=0.001). Yine deney grubunda grup içi değerlermede kaygı düzeyinde % 40 azalma, uyku durumlarına %75.5 ve ağrı düzeylerinde %47.9 oranında azalma olduğu saptandı. Sanal gerçeklik uygulaması uyku durumunda artma, kaygı ve ağrı düzeyini azalttğı bulunmuştur. Ameliyat sonrası sanal gerçeklik gözlüğünün uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Patients with total knee arthroplasty take a long time to perform activities of daily living and return to quality life due to pain, anxiety and sleep problems in the early postoperative period. This study was planned and conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of virtual reality glasses on the management of postoperative pain, insomnia and anxiety. The sample of the study consisted of 94 patients who underwent total knee arthroplasty surgery in the orthopedics clinic of a public hospital in Van province between August 18-December 20, 2023, 52 of whom were treated with virtual glasses (experiment) and 42 of whom were not treated (control).“Patients' Descriptive Form”,“Spielberger State Anxiety Scale”,“Richard Campbell Sleep Scale”and“Visual Comparison Scale”were used for data collection. Patients in the experimental group were shown videos of walking in the forest/rain for 20-30 minutes with virtual reality goggles. The scales were administered on the first and second postoperative day. It was found to be effective in anxiety, total sleep status and its sub-dimensions except for noise in the environment and other sub-dimensions and pain level when compared within and between groups (p=0.001). In the experimental group, there was a 40% decrease in anxiety level, 75.5% decrease in sleep state and 47.9% decrease in pain level. Virtual reality application was found to increase sleep status and decrease anxiety and pain levels. The application of virtual reality goggles after surgery may be recommended.