The golden snitch: Status-seeking strategies of second-tier states, the cases of Canada, South Africa, and India
Altın snıtch: İkinci kademe devletlerin statü arama stratejileri, Kanada, Güney Afrika ve Hindistan örnekleri
- Tez No: 870545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUDOR ANDREI ONEA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez, büyük güç kulübünün hemen altındaki ikinci kademe devletlerin statü arayışı stratejilerini analiz etmektedir. Tez, ikinci kademe devletlerin kimler olduğunu, bunların ne tür stratejiler izleyebileceğini ve tercih ettikleri statü arayışı stratejilerinin neyin etkilediğini açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma, genellikle tek bir kategori olarak düşünülen şeyin aslında üç kategoriden oluştuğunu savunmaktadır: yükselen güçler, bölgesel güçler ve orta güçler. Ülkeleri kendi kategorilerine yerleştirmek için materyal kapasitelerine (askerî harcamalar, askerî personel, ekonomi, nüfus ve teknolojik gelişim) dayanarak beş boyutta değerlendirir. Ayrıca davranışları ve tanınırlıkları göz önüne alarak devletleri kategorilere ayırır. Orta güçlerin ekonomi ve teknolojide iyi performans gösterdiğini, bölgesel güçlerin nüfus ve askerî alanda, yükselen güçlerin ise birden fazla boyutta başarılı olduklarını öne sürer. İkinci kademe devletlerin kategorilerinde yerlerini belirledikten sonra, bu devletlerin materyal kapasitelerine (kategorilerine) ve kimliklerine bağlı olarak statü arayışını farklı şekillerde ele aldıklarını savunur. Kanada, Güney Afrika ve Hindistan üzerine üç ayrı örnek çalışmayı kullanarak, bu ülkelerin güç gelişimini, dış politikalarını ve kimliklerini resmi belgelere ve politika yapıcıların retoriğine bakarak incelemektedir. Larson ve Shevcheko'nun (2014) çalışmalarından esinlenen tez, ikinci kademe devletlerin temel stratejilerinin sosyal yaratıcılık ve sosyal hareketlilik olduğunu öne sürer ve eğer sürekli olarak statü reddiyle karşılaşılırsa sosyal rekabeti son çare olarak seçtiklerini belirtir (Ward, 2017). Orta güçlerin sosyal yaratıcılık yoluyla statü aradığını, olumsuz nitelikleri olumlu hale getirmeye çalıştığını, bölgesel ve yükselen güçlerin ise sosyal hareketlilik yoluyla, üst düzey kulübün davranışlarını taklit ederek statü aradıklarını öne sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the status-seeking strategies of the second-tier states immediately below the Great Power Club. It seeks to answer who the second-tier states are, what strategies are available to them, and what may account for their choice of status-seeking strategies. It argues that what is thought as one category is comprised of three categories: rising powers, regional powers, and middle powers. It puts forth that we may locate countries in their respective categories by looking at their material capabilities in 5 dimensions: military expenditure, military personnel, economy, population, and technological development. Furthermore, considering their behaviors and recognition, it categorizes states. It puts forth that middle powers perform well in economy and technology, regional powers in population and military, and rising powers in multiple dimensions. After locating second-tier states in their categories, it argues that second-tier states seek status differently according to their material capabilities (their category) and identities. Employing three case studies on Canada, South Africa, and India, it looks into their power trajectory, foreign policies, and role identities evident in the discourse of the policymakers and official papers. This thesis, borrowing from Larson and Shevcheko's (2014) work, puts forth that second-tier states choose social creativity and social mobility as their primary strategies and choose social competition as a last resort if continuous status denial occurs (Ward, 2017). While middle powers seek status through social creativity, turning negative attributes to positive, regional and rising powers seek it through social mobility, emulating the behavior of the higher club.