Carnival, friendship, and 'Beautiful death' in Shakespeare's late Roman plays
Shakespeare'in son dönem Roma oyunlarında karnaval, dostluk ve 'Güzel ölüm'
- Tez No: 870549
- Danışmanlar: PROF. DR. ADRİANA RADUCANU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Philosophy, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma Shakespeare'in geç dönem Roma oyunlarında karnaval, dostluk ve“güzel ölüm”kavramlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Karnaval, dostluk ve“güzel ölüm”den oluşan bu iç içe geçmiş ve özünde politik döngü, aynı zamanda“Shakespeare'in dostluk ouroboros'u”olarak adlandırmayı seçtiğim döngüsel bir dramatik örüntü olarak kendisini özellikle Shakespeare'in geç dönem Roma oyunlarında, Julius Caesar, Antony ve Kleopatra, ve Coriolanus'da yinelenen bir dramatik örüntü döngüsü olarak sunar. En önemlisi bu çalışma, bu dramatik döngünün kendisini sunduğu karmaşık yolları ve dostluk politikasının bu geç dönem Roma oyunlarında başlangıç noktası olarak karnaval ve sözde bitişi olarak“güzel ölüm”ile nasıl tamamlandığını yorumlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the concepts of carnival, friendship, and“beautiful death”in Shakespeare's late Roman plays. This intertwined and essentially political cycle of the carnival, friendship, and the“beautiful death”, a cyclical dramatic pattern that I have chosen to refer as the Shakespearean ouroboros of amicitia, presents itself as a recurring cycle of dramatic patterns especially in Shakespeare's late Roman plays, Julius Caesar, Antony and Cleopatra, and Coriolanus. Most significantly, this study interprets the intricate ways this cyclical dramatic pattern presents itself and the ways the politics of friendship is consummated with the carnival as its genesis, and the“beautiful death”as its so-called completion.