Exploring xenophobic tendencies: Humanitarian aid workers engaged with migrants in Turkey
Yabancı düşmanlığı eğilimlerinin incelenmesi: Türkiye'deki göçmenlerle çalışan insani yardım çalışanları
  1. Tez No: 870570
  2. Yazar: MERVE RENAN TÜRKKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı, göçmenlerle çalışan insani yardım çalışanlarının yabancı düşmanlığı seviyelerini belirlemektir. Araştırma nicel bir çalışmadır ve araştırma verilerini toplamak için yabancı düşmanlığı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma niceliksel bir çalışma olup, araştırma verilerinin toplanmasında Veer, Yakushko ve Ommundsen tarafından geliştirilen, Özmete, Yıldırım ve Duru tarafından Türkçe'ye uyarlanan, yabancı düşmanlığı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, Türkiye'de insani yardım alanında çalışan 451 kişinin katılımıyla yürütülmüştür. Çalışma, çeşitli sivil toplum kuruluşları, uluslararası yardım kuruluşları ve kamu kurumlarında çalışan insani yardım çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, katılımcıların yabancı düşmanlığı düzeylerini belirlemeyi hedeflemiştir. Araştırmada çeşitli sosyo-demografik değişkenlere ilişkin sorulara ve göçmenlere ilişkin sorulara verilen yanıtlara göre yabancı düşmanlığı düzeyleri hesaplanmış ve ortalamalar arasındaki farklar analiz edilmiştir. Ayrıca sosyo-demografik değişkenlere ilişkin sorulara ve göçmenlere ilişkin sorulara verilen yanıtların yabancı düşmanlığını yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla regresyon analizleri yapılmıştır. Yaş, eğitim düzeyi, gelir-gider dengesi, çalışılan kurum, konuşulan dil sayısı gibi sosyo-demografik faktörlerin yanı sıra yurtdışında bulunma durumu da yabancı düşmanlığı üzerinde belirleyici olmuştur. Ayrıca, göçmen arkadaşın olup olmaması, çekirdek aile içinde göçmen birinin bulunması ve aile ve yakın çevrenin göçmenlerle ilgili düşünceleri gibi faktörlerin de yabancı düşmanlığı üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma, bu bulgular ışığında insani yardım çalışanlarının yabancı düşmanlığına etki eden faktörlerin anlaşılmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to ascertain the extent of xenophobia among humanitarian aid workers engaged in supporting migrants. The research adopted a quantitative approach, utilizing a xenophobia scale developed by Veer, Yakushko, and Ommundsen, which was subsequently adapted into Turkish by Özmete, Yıldırım, and Duru for data collection. The study enlisted the participation of 451 individuals employed in the field of humanitarian aid in Turkey, comprising workers from various non-governmental organizations, international aid agencies, and public institutions. The primary objective was to assess the xenophobia levels of the participants, with calculations based on responses to inquiries concerning socio-demographic variables and attitudes toward migrants. Subsequent analysis involved comparing mean scores and conducting regression analyses to ascertain whether responses to socio-demographic factors and migrant-related questions could predict xenophobic tendencies. Furthermore, the study identified several socio-demographic factors influencing xenophobia, including age, educational attainment, income-expenditure ratio, employment institution, and multilingual proficiency. Additionally, residing abroad emerged as a significant determinant of xenophobic attitudes. Notably, interpersonal factors such as having migrant acquaintances or family members, as well as the opinions of one's familial and social circles regarding migrants, were found to influence xenophobia. Considering these findings, the research contributes to a deeper understanding of the factors contributing to xenophobia within the humanitarian aid sector.