A critical overview of the responsibility to protect
Koruma sorumluluğunun eleştirel incelemesi
  1. Tez No: 870571
  2. Yazar: NAGİHAN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez Koruma Sorumluluğu kavramına ve onun kökenini oluşturan insani müdahaleye odaklanmaktadır. Koruma Sorumluluğunun insan güvensizliği meselesini güvenliğin merkezine alıp almadığını daha iyi anlayabilmek için, insani müdahaleleri ve Koruma Sorumluluğunu analiz etmektedir. Koruma Sorumluluğunu, çerçevesinin nasıl oluşturulduğunu ve Koruma Sorumluluğunun nasıl uygulandığı arasındaki farkın incelenmesi amaçlanmaktadır. Koruma Sorumluluğu insan güvensizliğine çözüm sağlama ve insani müdahaleler için bir ilerleme adımı olması amacını taşırken soykırım, savaş suçları, etnik temizlik ve insanlığa karşı suçlara karşılık vermekte başarısız kalmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Koruma Sorumluluğunun insani müdahaleler için bir gelişme olup olmadığı sorulmaktadır. Tezde incelenen vakalar, Koruma Sorumluluğunun güvenlik öznesinin her olayda farklı şekillerde ortaya çıktığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the Responsibility to Protect (R2P) concept and its predecessor, humanitarian intervention. It analyzes humanitarian intervention and Responsibility to Protect in order to understand the R2P's reference to human insecurities. The thesis aims to understand the gap between how R2P was framed and how it is put into practice. Although R2P claims to be a solution to human insecurities and was framed to be an improvement in humanitarian interventions, it fails to respond human insecurities in cases of genocide, war crimes, ethnic cleansing and crimes against humanity. Therefore, in this thesis, it is questioned“whether R2P is an improvement upon humanitarian intervention.”The cases examined in the thesis indicate how R2P's referent of security differs in every different event.