Love and woman's captivity on the screen: A comparative analysis of Christophe Gans' La Belle et La Bête and Olivia Wilde's Don't Worry Darling
Beyazperdede aşk ve kadın tutsaklığı: Christophe Gans'ın Güzel ve Çirkin filmi ile Olivia Wilde'ın Dert Etme Sevgilim filminin karşılaştırılmalı analizi
  1. Tez No: 870593
  2. Yazar: TUBA MELTEM PEKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Christophe Gans'ın Güzel ve Çirkin ve Olivia Wilde'ın Dert Etme Sevgilim eserleri, erkekler için ütopya niteliğinde bir dünya tasvir ederken, kadınlar için bu iki filmin tasvir ettiği bir distopyadır. Her iki eserde de kadınlar, erkeklere boyun eğdirilmekte ve sadece cinsiyetlerinden dolayı erkekler tarafından sürekli kontrol altına alınmaktadır. Bu tezde, distopik nitelik taşıyan toplumda, kadınların karşılaştığı durumları inceledim ve erkeklerin kadınlara takıntılı olmasının, kadınlara yönelik baskının kaynağı olduğunu ve bu durumun da kadınların sefaletine ve ayrıştırılmaya yol açtığını ileri sürdüm. Her iki filmde de farklı distopya yaratımları, kadınların esaretinin temel nedeni olan masallara odaklanıyor. Toplumdaki tüm anlatılar, erkek egemen toplum ve söylem tarafından şekillendirildiği için, erkekler, kadınları kontrol altına almak için, kendi hayallerinde bir aşk anlayışı yaratır. Bu yeni anlayış sistemi, kadınları bu aşka bağlamakta ve kadınların kontrolleri dışında, onları mağdur duruma indirgemektedir. Bu çalışmanın amacı, masalların kökeninin mitlere dayandığını ve gücünü erkeklerden aldığı için diğer nesillere aktarılırken, erkekleri destekleyici, kadınları aşağılayıcı durumlar yarattığını ortaya koymaktır. Temsil yoluyla sunulan masallar, kadınların kimlik kaybına uğramasına yol açmakta ve distopik bir kurguya dönüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The films, La Belle et La Bête and Don't Worry Darling, depict a utopian world for men. For women, however, what these two films demonstrate is a dystopia. Women are condemned to men, and they are constantly chased by them simlpy because of their gender. In this thesis, I intend to examine the situations that women are forced to face in the so-called dystopian society and contend that men's fixation on women is the main source of women's oppression, which, undoubtedly, leads to women's misery and isolation. The need to create dystopias in these two films is predicated upon the hidden messages ingrained in fairy tales since they are presented as the main reason for female captivity in this thesis. As the narratives in relation to women who are traditionally supposed to exist only to be acted on by men, as literary and sexual objects, are created and authored by male dominated society, men attempt at constructing an understanding of love with the aim of enslaving and controlling women thereby reducing them to the status of victims. As such, the aim of this thesis is to unveil how the origin of fairy tales rests on myths and how fairy tales as male-authored compositions lead to problems on the part of women when they are passed on to future generations. For centuries, fairy tales that have come to represent the tools for the social and cultural constructions of female sexuality, play a pivotal role in women's loss of autonomy and end up as dystopian fiction.