Triptofan ve metabolitleri inflamasyon hastalıklarında biyobelirteç olabilir mi?
Could tryptophan and its metabolites serve as a biomarker for inflammatory diseases?
  1. Tez No: 870619
  2. Yazar: KARAM MAZIN KAMIL GHARAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnflamasyon, patojenler, hasarlı hücreler veya tahriş edici maddeler gibi zararlı uyarıcılara karşı bağışıklık sisteminin karmaşık bir biyolojik tepkisidir. Triptofan, aromatik bir indolilpropiyonik asit ve diyetin temel bir bileşenidir. Protein sentezinde önemli bir rol oynar ve serotonin, melatonin, kinolinik asit, kinurenik asit, triptamin gibi biyolojik olarak aktif bileşiklerin ve ayrıca nikotinamid adenin dinükleotid gibi redoks metabolizma dengesi için önemli olan koenzimlerin öncüsüdür. Toplam Triptofanın %90'ından fazlası, Kinurenin yolağı ile karaciğerde kinureninlere oksitlenmektedir. Triptofan ve onun aşağı akış metabolitlerinin düzeylerini analiz ederek amacımız, Triptofanın biyobelirteç olarak potansiyel rolünü ve Triptofan metabolitlerinin seviyeleri ile hastalık şiddeti arasındaki potansiyel korelasyonları araştırmayı amaçlıyoruz. Çalışmamıza Selçuk Üniversitesi Tıp Fakülte Hastanesi 100 hasta ve 50 sağlıklı kontrol dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalardan, Mayıs 2021- Ekim 2021 de serum alınmıştır. Numunelerin kromatografik ayrımı ve analizi; LC-MS/MS API 3200 cihazı kullanılarak pozitif elektrosprey iyonizasyon modunda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammation is a complex biological response of the immune system to harmful stimuli such as pathogens, damaged cells, or irritants. Tryptophan is an aromatic indolyl-propionic acid and an essential component of the diet. It plays an important role in protein synthesis and is a precursor of biologically active compounds such as Serotonin, Melatonin, Quinolinic acid, Kynurenic acid, Tryptamine, as well as coenzymes important for the redox metabolism balance, such as Nicotinamide Adenine dinucleotide. More than 90% of total Tryptophan is oxidized to Kynurenines in the liver via the Kynurenine pathway. By analyzing the levels of Tryptophan and its downstream metabolites, this study aims to investigate the potential role of Tryptophan as a biomarker and potential correlations between Kynurenines levels and disease severity. This research included 100 patients from Selçuk University Faculty of Medicine Hospital and 50 healthy controls. Serum was collected from the patients included in the study between May and October 2021. Chromatographic separation and analysis of samples; were performed in positive electrospray ionization mode using an LC-MS/MS API 3200 device.