Tinnitometer ile belirlenen kişiye özel qr kod tinnitus terapisinin işitme cihazı tabanlı tinnitus terapisi ile karşılaştırılması
The comparison of personalized QR code tinnitus therapy determined by tinnitometer with hearing aid-based tinnitus therapy
  1. Tez No: 890760
  2. Yazar: DİLRUBA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR EMBİYE ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma, tinnitus tedavisinde kullanılan Tinnitometer ile belirlenen kişiye özel QR kod terapisinin, diğer tinnitus terapi seçenekleriyle karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Tinnitus, kulakta çınlama veya uğultu şeklinde hissedilen bir durum olup, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Çalışmada, Tinnitometer kullanılarak işitme cihazlı modüle terapi ve QR kodlu ses terapisi gibi farklı terapi yöntemlerinin etkinliği karşılaştırılmıştır. Yöntem: Çalışmaya 18-70 yaş arasında 3 aydan uzun süredir tinnitusu bulunan gün içerisinde süreklilik gösteren 40 birey katılmıştır. Katılımcılar işitme cihazında modülasyon terapisi kullananlar ve QR kod terapisini uygulayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Katılımcılar psikoakustik olarak Tinnitometer ile değerlendirilirken; psikosomatik olarak THE (Tinnitus Handicap Envanteri), TRS (Tinnitus Reaksiyon Sorgulaması), BDÖ (Beck Depresyon Ölçeği) ve İEO (İşitme Engeli Ölçeği) kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the personalized QR code therapy determined by the Tinnitometer with other tinnitus therapy options. Tinnitus is a condition characterized by ringing or buzzing in the ears, negatively impacting patients' quality of life. The study compares the effectiveness of different therapy methods, such as hearing aid modulated therapy and QR code sound therapy, using the Tinnitometer. Methods: The study included 40 patients aged 18-70 who had been experiencing continuous tinnitus for more than three months. Participants were divided into two groups: those using modulation therapy with hearing aids and those applying QR code therapy. Participants were evaluated psychoacoustically with the Tinnitometer, and psychosomatically with THE (Tinnitus Handicap Inventory), TRS (Tinnitus Reaction Questionnaire), BDÖ (Beck Depression Inventory), and İEÖ (Hearing Handicap Inventory). Data were analyzed using SPSS 25.