İlk defa işitme cihazı kullanan presbiakuzili hastalarda işitme cihazı kullanımının etkilerinin değerlendirilmesi
Eveluation of the effects of hearing aid use in patients with presbycusis using hearing aids for the first time
- Tez No: 870679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Presbiakuzi olarak isimlendirilen yaşlılığa bağlı işitme kaybı, yaşlılarda en fazla görülen duyusal bozukluklardan bir tanesidir. Bu tür işitme kayıpları genellikle yüksek frekans sesleri daha fazla etkileyen, iki taraflı, simetrik ve sensörinöral tipte görülmektedir. İşitsel hassasiyet, sesin yönünü tayin etmekte zorluk ve konuşmaları anlayamama ile karakterize bir işitme kaybı türüdür. Yaşlılık ile ortaya çıkan işitme kaybı birçok çalışmaya konu olmuştur. Yapılan çalışmalarda presbiakuzili bireylerde sosyal izolasyon, depresyon ve iletişim problemlerine sebebiyet verdiğini ortaya koymuştur. Presbiakuzili hastaların en sık karşılaşılan ortak şikayeti“sesleri duyuyorum fakat anlayamıyorum.”şeklinde olmaktadır. Yapılan bu çalışmanın amacı ilk kez işitme cihazı kullanan presbiakuzili hastalarda işitme cihazı kullanımın etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamıza Elazığ ilinde yaşamakta olan ilk defa işitme cihazı kullanan presbiakuzi tanısı almış olan 40-85 yaş aralığındaki 24'ü kadın 16'sı erkek olmak üzere 40 yetişkin birey dahil edilmiştir. Katılımcılar işitme cihazı kullanmaya başladıktan 4 ay sonra APHAB (Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit) Anketi ve IOI-HA (Uluslararası İşitme Cihazı Değerlendirme Envanteri) envanteri ile değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda katılımcıların işitme cihazlı ve işitme cihazsız verdikleri cevaplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Presbiakuzinin kesin bir tedavisinin olmadığı bilindiğinden ve işitme derecesi yüksek olmasa bile konuşmayı anlamada oldukça fazla sorun yaşanıldığı göz önünde bulundurulduğunda elde edilen veriler incelendiğinde işitme cihazından alınan faydanın oldukça yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Age-related hearing loss, called presbycusis, is one of the most common sensory disorders in the elderly. This type of hearing loss is usually bilateral, symmetrical and sensorineural, affecting high frequency sounds more. It is a type of hearing loss characterized by auditory sensitivity, difficulty in determining the direction of sound, and the inability to understand speech. Hearing loss that occurs with aging has been the subject of many studies. Studies have shown that it causes social isolation, depression and communication problems in individuals with presbycusis. The most common complaint of patients with presbycusis is“I hear voices but I cannot understand them.”It is in the form. The aim of this study is to evaluate the effects of hearing aid use in patients with presbycusis who use hearing aids for the first time. Our study included 40 adult individuals, 24 women and 16 men, aged 40-85, who were diagnosed with presbycusis and were using hearing aids for the first time, living in Elazığ. Participants were evaluated with the APHAB Questionnaire (Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit) and IOI-HA (International Outcame Inventory for Hearing Aids) inventory 4 months after they started using hearing aids, and these evaluations were analyzed statistically. As a result of our study, a significant difference was found between the answers given by the participants with and without hearing aids. Since it is known that there is no definitive treatment for presbycusis and considering that there are many problems in understanding speech even if the hearing level is not high, when the data obtained is examined, it is concluded that the benefit obtained from the hearing aid is quite high.