Kronik Hepatit B hastalarında farklı Hepatit B ilaç tedavisi seçeneklerinin laboratuvar değerleri üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different Hepatitis B drug treatment options on laboratory values in Chronic Hepatitis B patients
- Tez No: 870697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YOZGAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada ise Kronik Hepatit B hastalarında yapılmış olan karaciğer biyopsi sonuçlarını, hepatit profillerini, rutin laboratuvar sonuçlarını ve bu tetkiklerin takiplerini retrospektif olarak inceleyerek, Hepatit B tedavisinde kullanılan ajanların bu tetkikler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 2012 ve 2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji kliniği ve polikliniğine başvuran ve Kronik Hepatit B tanısı almış olan 18 yaş üzerindeki hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya aynı kurumdan 23.11.2023 tarih ve 229975353 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Bulgular: Çalışmada toplam 92 olgu (E=50, K=42) değerlendirilmiştir. Yaş ortalaması 46,3312,3 yıl olarak belirlenmiştir. Olgular tedavi gruplarına göre Tenofovir (%60,9), Telbivudin (%23,9) ve Entekavir (%15,2) olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effects of the agents used in Hepatitis B treatment on these tests by retrospectively examining the liver biopsy results of Chronic Hepatitis B patients, hepatitis profiles, routine laboratory results, and the follow-ups of these examinations. Materials and Methods: Patients over the age of 18 who were diagnosed with Chronic Hepatitis B and presented to the Gastroenterology clinic and outpatient clinic of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between the years 2012 and 2022 were included in our study. The study commenced after obtaining ethics committee approval numbered 229975353 dated 23.11.2023 from the same institution. Results: A total of 92 cases (M=50, F=42) were evaluated in the study. The mean age was determined to be 46.33±12.3 years. Cases were divided into 3 groups according to treatment groups: Tenofovir (60.9%), Telbivudine (23.9%), and Entecavir (15.2%).