Erişkin Kistik Fibrozis hastaların izleminde Aspergillus enfeksiyonun sıklığı, klinik özellikleri ve hastalığın prognozuyla ilişkisi
The frequency and clinical features of Aspergillus infection in adult patients with Cystic Fibrosis and its relevance to disease prognosis
  1. Tez No: 870717
  2. Yazar: AMIN MOKHTARI MOGHANJOGHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kistik Fibrozis en yaygın ölümcül kalıtsal multisistemik hastalıklardan biridir. Hastanın sağkalım ve yaşam kalitesi açısından solunum sistemin durumu ve fonksiyonu en önemli faktörlerdendir. Akciğer enfeksiyonları ve alevlenmeleri hasara ve hastalığın morbidite ve mortalitesine sebep olan en önemli faktörlerdir. Bu yönde mantar enfeksiyonların rolü ve önemi bakteriler kadar araştırılmamış ve hastalığın yönetiminde yerinin tartışması devam etmektedir. Çalışmamızın amacı, kistik fibrozis tanılı hastalarda Aspergillus enfeksiyonunun özellikleri, sıklığı ve prognoz üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Ocak 2017-Ocak 2023 tarihleri arasında merkezimizde KF tanısı ile takip edilen erişkin hastalar dahil edildi. Hastalara ait temel demografik, klinik veriler ve laboratuvar sonuçları hastane elektronik veri tabanından retrospektif olarak incelendi. Aspergillus enfeksiyonunun solunum fonksiyonu (FEV1) ve sağkalım (yıllık pulmoner alevlenme sıklığı, CF-ABLE 4 yıllık, French 3 yıllık ve US-CFF 5 yıllık prognoz skor sistemleri) üzerinde etkisi SPSS v.25 kullanılarak araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen toplam 118 hastanın 44'ü (%37) kadın yaş ortalaması 26.3±6.8 yıl, ortalama BKİ değeri 21.05±4.10 kg/m^2 ve ortalama FEV1 değeri %64.41±24.84 idi.
Özet (Çeviri)
Cystic Fibrosis is one of the most common lethal hereditary multisystemic diseases. The condition and function of the respiratory system are crucial factors for the patient's survival and quality of life. Pulmonary infections and exacerbations are the most significant factors leading to damage and advancing morbidity and mortality of the disease. The role and importance of fungal infections in this regard have not been investigated as thoroughly as bacteria, and their place in managing the disease process remains debatable. The aim of our study is to investigate the characteristics, frequency, and impact of Aspergillus infection on prognosis in patients with cystic fibrosis. Adults diagnosed with CF followed up at our center between January 2017 and January 2023 were included in the study. Basic demographic, clinical data, and laboratory results of the patients were retrospectively examined from the hospital electronic database. The impact of Aspergillus infection on respiratory function (FEV1) and survival (annual pulmonary exacerbation frequency, CF-ABLE (4-year), French (3-year), and US-CFF (5-year) prognostic score systems) was investigated using SPSS v.25. A total of 118 patients were included in the study, 44 (37%) of whom were female, with a mean age of 26.3±6.8 years, mean BMI of 21.05±4.10 kg/m^2, and mean FEV1 of 64.41±24.84%.