Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatı ile mide rezeksiyonu sırasında alınan gastroözofagiyal yağ yastıkçığı, subkutanöz ve omental adipoz dokuda androjenik ve östrojenik reseptörlerin dağılımı ve CD36 ekspresyonu ile ilişkisi
The relationship of androgenic and estrogenic receptor distribution and CD36 expression in gastroesophageal fat pad, subcutaneous, and omental adipose tissue obtained during laparoscopic sleeve gastrectomy surgery and gastric resection
  1. Tez No: 870732
  2. Yazar: ALPEREN HALİL HAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİN MELAHAT FENKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Obezite, günümüzün ve geleceğimizin önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ana patolojik mekanizma, artan enerji girdisine fizyolojik yanıt veremeyip hipertrofi ile büyüme gösteren yağ dokusudur. Santral yağlanma da denilen, özellikle iç organlar etrafında oluşan yağlanma ile organ ve sistem hasarı gelişir, ilerleyen süreçte organ yetmezliği ile sonuçlanabilir. Süreç içerisinde diyabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT), metabolik sendrom (MS) gibi pek çok sistemik hastalık görülebilir. Östrojen östrojen reseptörü-1(ESR1) ve östrojen reseptörü-2 (ESR2) ile, androjenler androjen reseptörü(AR) ile ve CD36 da CD36 reseptörü ile yağ doku ve lipid metabolizması üzerine etkileri ile obeziteye etki eder. Cinsiyet farklılığı, menopoz, gebelik, ilaç kullanımı gibi faktörler reseptörlerin ekspresyonunu modifiye ederek obeziteye yol açabilir. Bu çalışmada, obezite cerrahisi olan hastalardan aldığımız numuneler ile obezitede farklı yağ doku bölgeleri ile ESR1, ESR2, AR ve CD36 ile cinsiyet farklılığı arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçladık. Çalışmaya obezitesi olan 33 erkek ve kadın hasta dahil edilmiştir. Hastaların cerrahi öncesi antropometrik ölçümleri ve laboratuvar verileri not edilmiştir. Operasyon sırasında alınan üç farklı yağ doku bölgesine göre 33 hasta kendi içerisinde periton, periperiton ve cilt altı olarak gruplandırılmış, biyokimyasal parametreleri ve reseptör ekspresyon düzeyleri ile adiposit çapları ve cinsiyet bazında karşılaştırılmaları yapılmıştır. Elde edilen dokular öncelikle histolojik olarak işlenmiş ve mikroskop altında adiposit çapları mikrometre (μm) cinsinden ölçülmüştür. Yağ dokulardan mRNA sentezi sonrası önceden belirlenmiş primer dizileri kullanılarak real time-PCR metodu ile reseptör ekspresyon düzeyleri LİVAC metodu ile ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Obesity is a significant public health issue for both the present and the future. The primary pathological mechanism involves adipose tissue, which cannot respond physiologically to increased energy intake and thus expands through hypertrophy. Central adiposity, particularly the accumulation of fat around internal organs, can lead to organ and system damage, eventually resulting in organ failure. During this process, several systemic diseases such as diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), and metabolic syndrome (MS) may occur. Estrogens influence obesity through estrogen receptor-1 (ESR1) and estrogen receptor-2 (ESR2), androgens through the androgen receptor (AR), and CD36 through the CD36 receptor, all affecting adipose tissue and lipid metabolism. Factors such as gender differences, menopause, pregnancy, and medication use can modify the expression of these receptors, potentially leading to obesity. In this study, we aimed to elucidate the relationship between different adipose tissue regions, ESR1, ESR2, AR, and CD36, and gender differences in obesity, using samples from patients who underwent bariatric surgery. The study included 33 male and female patients with obesity. Preoperative anthropometric measurements and laboratory data were recorded. Based on the three different adipose tissue regions sampled during surgery, the 33 patients were grouped into peritoneal, periperitoneal, and subcutaneous categories. Biochemical parameters, receptor expression levels, adipocyte diameters, and gender comparisons were conducted. The obtained tissues were first processed histologically, and adipocyte diameters were measured in micrometers (μm) under a microscope. mRNA synthesis from adipose tissues was followed by real-time PCR using predetermined primer sequences, and receptor expression levels were expressed using the LIVAC method.