3.yaş üniversitesi öğrencilerinde kahkaha yogasının uyku kalitesi ve mutluluk durumuna etkisi
The effect of laughter yoga on sleep quality and happiness in 3rd age university students
- Tez No: 870757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÇIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma 3.yaş üniversitesi öğrencilerinde kahkaha yogasının uyku kalitesi ve mutluluk durumuna etkisini değerlendirmek amacı ile planlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Yarı deneysel tipte olan araştırma Kasım 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında İzmir Karabağlar ve Ege 3.Yaş Üniversitesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini güz dönemine kayıtlı olan ve araştırmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan 60 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği ile Pozitif Negatif Duygu Durum Ölçeği formları ile yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Girişim grubuna sekiz hafta boyunca haftada bir gün olmak üzere 8 seans kahkaha yogası yapılmıştır.Kontrol grubu programdaki derslerine devam etmiştir. Verilerin analizinde SPSS- 22.0 İstatistik Programı aracılığı ile sayı yüzde,ortalama standart sapma kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare testleri ile analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada kahkaha yoga grubu 30, kontrol grubu 30 olmak üzere 60 yaşlı bireye ulaşılmıştır. Kahkaha yoga grubu yaşlı bireylerin yaş ortalaması 67,667 ±5,088; kontrol grubundaki yaşlı bireylerin yaş ortalaması 68,533±4,321'dir. Kahkaha yoga ve kontrol grubundaki yaşlı bireyler arasında sosyodemografik ve tanıtıcı özellikler açısından anlamlı fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to evaluate the effect of laughter yoga on sleep quality and happiness in 3rd year university students. Material and methods: The semi experimental study was conducted between November 2023 and January 2024 in Karabağlar, Izmir and Ege 3rd Age University. The sample of the study consisted of 60 elderly persons who were enrolled in the fall semester and met the inclusion criteria of the study. The data of the study were collected by face-to-face interview technique with Descriptive Characteristics Information Form, Pittsburgh Sleep Quality Scale, Oxford Happiness Scale and Positive Negative Affective State Scale forms. The intervention group received 8 sessions of laughter yoga, one day a week for eight weeks. The control group continued their classes in the program. In the analysis of the data, number, percentage, mean and standard deviation were used through SPSS-22.0 Statistical Program. Differences between the rates of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-Square tests. Independent groups t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups. Dependent groups t-test was used for the comparison of intra-group measurements. Results: In the study, 60 elderly persons, 30 in the laughter yoga group and 30 in the control group, were reached. The mean age of the elderly persons in the laughter yoga group was 67.667±5.088; the mean age of the elderly persons in the control group was 68.533±4.321. There was no significant difference between the elderly persons in the Kahkaha yoga and control groups in terms of sociodemographic and descriptive characteristics (p>0.05).