Ankara'daki ziyaret yerlerinin halk bilimi bakımından değerlendirilmesi
The Assesment of visiting sites in Ankara from the folklore point of view
- Tez No: 87077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
99 ÖZET“Ankara'daki Ziyaret Yerlerinin Halk Bilimi (Folklor) Bakımından Değerlendirilmesi”konulu yaptığımız çalışma giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, Ankara'nın fiziki, tarihi, sosyal ve kültürel durumu hakkında bilgiler verilmiştir. Ziyaret yerleri ile ilgili temel kavramların açıklandığı ve tarihi gelişimin verildiği I. Bölüm'de ziyaret yerleri ile ilgili temel kavramlar olan“Ziyaret ve Ziyaret Yeri”,“Adak ve Nezir”,“Türbe ve Yatır”,“Velî ve Evliya”kavramları açıklanmıştır. Ziyaret yerlerinin Türk kültürü ve inançları içerisindeki yeri ve gelişiminde, eski Türk inançlarına ve Türk-İslâm inançlarına değinilmiştir. II. Bölüm'de ziyaret yerleri; menkâbevi, tarihi ve halk bilimi (folklor) bakımından incelenmiştir. Ankara merkezde tespit edilen 16 tane ziyaret yerine, kaynak çalışmasından sonra gidilerek gözlem ve mülakat metodlan kullanılarak derlemeler yapılmıştır. Bunun yanında ziyaret mekanlarının fotoğrafları çekilmiştir. Çalışmalım sonunda, Ankara'daki ziyaret yerleri ile ilgili elde ettiğimiz folklor ve halk inançlarına ait malzeme sınıflandırılarak; ziyaret yerleri ile ilgili menkâbe ve kerametlerin ana temaları, ziyaret yerlerini ziyaret etme amacı, ziyaret yerleri usûl ve adabı konularında tahlil edilmiştir. Yapılan bu çalışmayla gördük ki ziyaret yerleri ile ilgili ve bu mekânlar etrafında halk arasında değişik inançlar ve görüşler yaşamaktadır. İnsanlar içinde bulundukları çeşitli hallerde bu ziyaret yerlerine gelerek, dileklerinin gerçekleşmesi veya adaklarının kabul edilmesi için değişik ritüellere ve uygulamalara başvurmaktadır. Böylece kökleri eski Türk inançlarına kadar dayanan, ancak İslâmiyet ile birlikte değişik motiflerin eklenmesiyle yeni şekil alan bu unsurların Anadolu inanç ve folklorunun bir parçası olduğu tespitine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
100 ABSTRACT The study on“The Assessment of Visiting Sites in Ankara From the Folklore Point of View”, Consisted of the Introduction and two chapters. In the Introduction section information ebaunt the physical, social and cultural situation of Ankara was given. In the 1st section where basic concepts and historical development of Visiting Sites are given the concepts“Visit and Visiting place”,“Vawand Votive offering”,“Tomb and Sepulchre”,“Moslem Saint and Maoslem Saints”are explained. In the place and development of Visiting Sites within the Turkish culture and belief section, it is talked about ancient Turkish beliefs and Turkish - Islamic beliefs. After a literature survey the 16 Visiting Sites determined in central Ankara, name coltecting were made using observation and interview methods. In addition to those the pnotos of Visiting Places were taken. At the end of the study, all material obtained about folklore and national beliefs concerning Visiting Sites in Ankara are classified and analysed according to main the mes of miracles legends, epics abant visiting sites, the aim of visit and rules and ceremomes in the visiting sites. With this study it was that different beliefs and oppinions are living within public for the visiting places. Are performing different practices and applications in order to make their vishes and vows come true. As a rusult, it was concluded that these elements originating from ancient Turkish beliefs but obtaining a new form with the addition of some motives coming with İslâm, are o piece of Anatolian belief and folklore.