Sodyum hipoklorit, EDTA, propolis, borik asit ve sitrik asit yıkama solüsyonlarının kök kanal patlarındaki bağlanma dayanımları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sodium hypochlorite, EDTA, propolis, boric acid and citric acid irrigation solutions on push-out bond strengths of root canal sealers
- Tez No: 870773
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE İRİBOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı kök kanal yıkama solüsyonlarının AH Plus ve Bioserra kanal patlarının kök dentinine bağlanma dayanımına olan etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 100 adet tek köklü diş kullanılmıştır. Kök kanalları Protaper Next X3 (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) döner alet eğesi ile şekillendirildi. Dişler 2 gruba ayrıldı (AH Plus ve Bioserra) ve her grup, irrigasyon solüsyonuna göre 5 alt gruba ayrıldı (n=10). Uygulanan irrigasyon solüsyonları şunlardır: %5.25 sodyum hipoklorit (NaOCl), %17 etilendiamin tetraasetik asit (EDTA), %10 sitrik asit, %10 borik asit, %10 propolis. Her bir dişin kökünün orta hizasından 2 mm kalınlığında horizontal kesitler alındı ve kanal dolgusuna bağlantıda kopma meydana gelene kadar test cihazı (Shimadzu, Japonya) ile dikey yönde basma kuvveti uygulandı. Numuneler binoküler mikroskopla incelendi ve kanal patlarının bağlanma dayanım değerleri (POBS) hesaplandı. İstatistiksel analizler Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of different root canal irrigation solutions on the bonding strength of AH Plus and Bioserra root canal sealers on root dentin. Materials and Methods: In this study, 100 single root teeth were used. The root canals of these teeth were instrumented with a Protaper Next X3 (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) rotary file. The teeth were divided into 2 groups according to the root canal filling material (AH Plus and Bioserra) and each group was divided into 5 subgroups (n=10). The irrigation solutions applied are as follows: 5.25% NaOCl, 17% EDTA, 10% citric acid, 10% boric acid, 10% propolis. Horizontal sections with a thickness of 2 mm were taken from the middle level of the each tooth's root and a vertical compression force was applied to the canal fillings by a testing machine (Shimadzu, Japan) until a failure occurred in the connection. After the compression test, both the samples were examined with the binocular microscope (Leica, Germany) and the POBS values of the root canal sealers were calculated. Statistical analyses were performed using Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U tests.