Öğretim programı okuryazarlığı ve öğretmen motivasyon ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between curriculum literacy and teacher motivation
  1. Tez No: 870802
  2. Yazar: GAMZE DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAYSAL ÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığı ve öğretmen motivasyon ilişkisini incelenmektir. Araştırmada nicel araştırma yönteminin ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Kızıltepe İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet ilkokullarında görev yapmakta olan 988 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden seçilen 373 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde ise basit seçkisiz örneklem yöntemiyle seçilen 373 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Öğretim Programı Okuryazarlık Ölçeği ve Öğretmen Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS programı kullanılmıştır. Öğretim Programı Okuryazarlık Ölçeği verileri için parametrik testler, Öğretmen Motivasyon Ölçeği verileri için nonparametrik testler kullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık düzeylerinin ölçeğin tamamında ve tüm alt boyutlarda yetersizim düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık düzeylerinin cinsiyet ve hizmet yılı değişkenleri açısından ölçeğin tamamında ve tüm alt boyutlarda anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Mezuniyet durumu, okulun bulunduğu sosyoekonomik çevre ve öğretim programı ile ilgili gelişmelerin takip edildiği kaynak değişkenleri açısından ölçeğin tamamında ve tüm alt boyutlarda anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin ölçeğin tamamında, mesleki doyum ve kişisel gelişim boyutu, öğretim stratejisi ve öğrenciler boyutlarında tamamen katılıyorum düzeyinde olduğu; okul yönetimi boyutu ise katılıyorum düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin cinsiyet ve mezuniyet yılı değişkenleri açısından ölçeğin tamamında ve tüm alt boyutlarda anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Hizmet yılı değişkeni açısından ölçeğin tamamında ve tüm alt boyutlarda anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Okulun bulunduğu sosyoekonomik çevre değişkeni açısından ölçeğin tamamında anlamlı fark olmadığı; mesleki doyum ve kişisel gelişim boyutu, okul yönetimi boyutu, öğretim stratejisi ve öğrenciler boyutlarında ise anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Öğretim programı ile ilgili gelişmelerin takip edildiği kaynak değişkeni açısından ölçeğin tamamında anlamlı fark olmadığı; mesleki doyum ve kişisel gelişim boyutu, okul yönetimi boyutu, öğretim stratejisi ve öğrenciler boyutlarında ise anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık düzeyi ile motivasyon düzeyi arasında negatif yönde, düşük seviyede ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between classroom teachers' curriculum literacy and teacher motivation. Relational survey model of quantitative research method was used in the study. The population of the study consists of 988 classroom teachers working in public primary schools affiliated to Kızıltepe District Directorate of National Education in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 373 classroom teachers selected from the universe. In the sample selection, 373 classroom teachers were selected by simple random sampling method. Curriculum Literacy Scale and Teacher Motivation Scale were used as data collection tools in the study. SPSS software was used to analyze the data. Parametric tests were used for Curriculum Literacy Scale data and nonparametric tests were used for Teacher Motivation Scale data. As a result of the research findings, it was determined that teachers' curriculum literacy levels were at the level of inadequate in the whole scale and in all sub-dimensions. It was determined that there was no significant difference between the curriculum literacy levels of teachers in terms of gender and years of service variables in the whole scale and in all sub-dimensions. It was determined that there was a significant difference in the whole scale and in all sub-dimensions in terms of the variables of graduation status, socioeconomic environment of the school and the source where the developments related to the curriculum were followed. It was determined that the motivation levels of the teachers were at the level of completely agree in the whole scale, professional satisfaction and personal development dimension, teaching strategy and students dimensions; the school management dimension was at the level of agree. It was determined that there was a significant difference in the motivation levels of teachers in terms of gender and graduation year variables in the whole scale and in all sub-dimensions. It was determined that there was no significant difference in the whole scale and all sub-dimensions in terms of the year of service variable. It was determined that there was no significant difference in the whole scale in terms of the socio-economic environment in which the school was located; there was a significant difference in the dimensions of professional satisfaction and personal development, school management, teaching strategy and students. It was determined that there was no significant difference in the whole scale in terms of the source variable in which the developments related to the curriculum were followed; there was a significant difference in the dimensions of professional satisfaction and personal development, school management, teaching strategy and students. It was determined that there was a negative, low level and significant relationship between teachers' curriculum literacy level and motivation level.