Propolisten biyoaktif bileşiklerin eldesi için mikrodalga destekli ekstraksiyon yönteminin optimizasyonu
Optimization of microwave assisted extraction method for obtaining bioactive compounds from propolis
- Tez No: 870811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Apiterapi uygulamalarının ve arı ürünlerinin en önemli ürünlerinden bir tanesi olan propolis hem fonksiyonel bir gıda hem de büyük terapötik etkiler barındıran bir bileşendir. Propolis; arıların bitkilerden topladığı reçinelerle birlikte salgıladığı bileşimlerin karışımı olup, kimyasal profilindeki çeşitli bileşenlerin ayrı ayrı ve sinerjistik olarak gösterdiği antioksidan, antimikrobiyal, antibakteriyel, antikanser, antiviral, antienflamatuvar ve nöroprotektif gibi karakteristik özelliklere sahiptir. Mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemi, propolis bileşenlerini verimli bir şekilde özütlemek için azaltılmış ekstraksiyon süresiyle hızlı, çevreci ve etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Ekstraksiyon gibi karmaşık süreçleri modellemek ve optimize etmek için yumuşak bilgi işlem tabanlı kemometrik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple yapılan çalışmada, değerli bir arı ürünü olan propolisten, biyoaktif CAPE'in yeşil ve basit bir teknikle mikrodalga destekli çözücü ekstraksiyonu koşullarını, kemometrik yöntemler kullanılarak modellenmesi ve optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra propoliste bulunan CAPE'in potansiyeli, bağımlı değişkenler olan, TFM (Toplam Fenolik Madde), TFlavM (Toplam Flavanoid Madde), TAA-DPPH (Toplam Antioksidan Aktivite-DPPH Metodu) ve TAA-FRAP (Toplam Antioksidan Aktivite-FRAP Metodu) değişkeni ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada randomize yanıt yüzey metodolojisi (YYM)-Döndürülebilir Merkezi kompozit tasarımı (MKT) kullanılmış, çok yanıtlı optimizasyon Pareto çözümleri yardımıyla çözülmüş ve optimum girdi değişkeni değerlerini belirlemek için istenebilirlik (desirability) fonksiyonu kullanılmıştır. Deneysel tasarımda; EtOH/Su oranı (%), mikrodalga gücü (W), ekstraksiyon süresi (dk) ve çözücü/katı oranı (mL/g) bağımsız değişkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Propolis, one of the most important products of apitherapy applications and bee products, is both a functional food and a component with great therapeutic effects. Propolis is a mixture of compounds secreted by bees together with resins collected from plants, and has characteristic properties such as antioxidant, antimicrobial, antibacterial, anticancer, antiviral, antiinflammatory and neuroprotective, which by various components in its chemical profile show separately and synergistically. Microwave assisted extraction method stands out as a fast, environmentally friendly, and effective method with reduced extraction time to efficiently extract propolis components. Soft computing-based chemometric studies are needed to model and optimize complex processes such as extraction. For this reason, in this study, the conditions of microwave-assisted solvent extraction of bioactive CAPE from propolis, a valuable bee product, with a green and simple technique, were modeled and optimized using chemometric methods. In addition, the potential of CAPE in propolis was evaluated with dependent variables, TPC (Total Phenolic Content), TFC (Total Flavonoid Content), TAADPPH (Total Antioxidant Activity DPPH Method) and TAA-FRAP (Total Antioxidant Activity FRAP Method). In the study, randomized response surface methodology (RSM)- Rotatable Central composite design (CCD) was used, multi-response optimization was solved with the help of Pareto solutions, and the desirability function was used to determine the optimum input variable values. In experimental design, EtOH/water ratio (%), microwave power (W), extraction time (min), and solvent/solid ratio (mL/g) are independent variables.