Modernleşme sürecinde Türk dâhiliyesi
Turkish ministry of interior during modernization process
- Tez No: 870824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bugün İçişleri Bakanlığı olarak görülen yapı nasıl bir dönüşümden geçmiştir ve bu dönüşüm Türk modernleşmesinin neresindedir? Bu iki sorudan yola çıkılan tezde, gerek Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından önce çizdiği reform yolunun gerekse de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında benimsediği yöntemlerin en önemli aracının Dâhiliye olduğu görülmektedir. Bunun en belirgin sebebi ise merkeziyetçiliğe evrim yolunda atılan adımlardır. Osmanlı İmparatorluğu'nun klasik döneminde adem-i merkeziyetçi bir yönetimi benimsemiş imparatorluk, merkeziyetçi ulus-devletlerin çağında merkeziyetçiliğin getirdiği zorlu sınavlarla karşılaşmıştır. Bu noktada sorulması gereken soru, Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde ve Cumhuriyet döneminde merkeziyetçilik-adem-i merkeziyetçilik arasında doğrudan bir tercih mi yaptığı mı yoksa ikisini de kısmen deneyimleyerek kendine has bir yöntem mi benimsediği olmalıdır? Bu tez çalışması, rejimin, öncülünden aldığı birikimi tamamen reddetmek yerine onu, dönemin ve ihtiyaçlarının gereklerine göre dönüştürerek faydalanmaya çalıştığı teşhisine dayanmaktadır. Çalışmada Türk modernleşmesi Osmanlı İmparatorluğu devrinde diğer ülkelerle yatay olarak mukayese edilirken Cumhuriyet devrinde Osmanlı İmparatorluğu ile dikey olarak mukayese edilmektedir. Karşılaştırma yönteminde temel kavram olarak merkeziyetçilik seçilmesine rağmen Huntington'ın uyarlanabilirlik, esneklik; farklılaşmışlık; özerklik ve iç tutarlılık, oydaşma olarak sıraladığı kurumsallaşma kıstaslarından da kapsamlı biçimde faydalanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
What kind of transformation has the structure which is nowadays the Ministry of Interior undergone and where does this transformation stand in Turkish modernization? This thesis is mainly focused on these two questions. And proved that the Ministry of Interior was the most important tool of the reforms during both modernization processes: the Ottoman modernization before its dissolution and the Kemalist Revolution during the first years of the Republic of Türkiye. Evidences that prove that this issue can be traced back to the tendency of the transition to centralism are discussed. In the era of centralist nationstates, the empire, which had embraced a decentralized governance throughout its classical period, was put to the test by centralism. At this point, it is important to inquire if the Empire chose to fully embrace decentralization or fully embrace centralization throughout the final stages of the Ottoman Empire and the Republic era, or did adopt a unique method by partially experiencing both? This work found out that the regime tried to benefit from the accumulation of experiences it herited from its predecessor by transforming it accordance with the requirements of the period and its needs, rather than completely rejecting it. The Turkish modernization has been analysed in two ways. Firstly, it has been compared with other countries during the Ottoman period by using horizontal comparison, and secondly, vertical comparison has been used when comparing the Ottoman period and the Republic. Despite the fact that centralism was chosen as the main concept of the comparative research, Huntington's adaptability and flexibility; differentiation; the institutionalization criteria listed as autonomy and internal consistency and consensus were also extensively utilized.