Romatoid artrit tanılı bireylerde ayak masajı uygulamasına ek kullanılan dokulu tabanlığın denge, duyu, ayak fonksiyonları, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of textured insoles used in addition to foot massage application on balance, sensation, foot functions, physical activity and quality of life in individuals diagnosed with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 870855
  2. Yazar: GAMZE GÜLSÜN PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı romatoid artrit (RA) tanılı bireylerde ayak masajı ve ayak masajı uygulamasına ek dokulu tabanlık kullanımı ile plantar alandan sağlanan artmış duyu girdisinin denge, duyu, ayak fonksiyonları, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında, RA tanılı ve remisyon döneminde olan 27 birey dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki bireylere (n=14) 6 hafta boyunca haftada 3 gün ayak masajı uygulandı ve bu süre boyunca ev içi-ev dışı aktivitelerinde dokulu tabanlık kullanmaları sağlandı. Kontrol grubundaki bireylere (n=13) 6 hafta boyunca haftada 3 gün ayak masajı uygulandı. Denge değerlendirmesi Biodex BioSway™ cihazı ile, hafif dokunma-basınç değerlendirmesi Semmes-Weinstein monofilament testi ile, fonksiyonel duyu değerlendirmesi iki nokta diskriminasyon testi ile, ayak fonksiyonları Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ) ile, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF) ile ve yaşam kalitesi Sağlık Değerlendirme Anketi (SDA) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesinde (0.hafta), tedavi sonrasında (6.hafta) ve 8 haftalık takip sürecinden sonra (14. hafta) yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre 0-6.hafta karşılaştırmalarda çalışma grubunun sol taraf 5. metatars başı fonksiyonel duyusunda ve AFİ (ağrı, yetersizlik, toplam) puanlarında; kontrol grubunun sağ taraf topuk orta noktası, sol taraf 1. metatars-2. metatars başı arası ve sol taraf topuk orta noktası fonksiyonel duyu değerlerinde iyileşme olduğu görüldü (p0.05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise grupların birbirine karşı üstünlüklerinin olmadığı saptandı (p>0.05). RA'da ayak masajı ve ayak masajı uygulamasına ek dokulu tabanlık kullanımı ile plantar alandan sağlanan artmış duyu girdisinin dengeyi ve fonksiyonel duyuyu geliştirebileceği ve ayak masajı uygulamasına ek kullanılan dokulu tabanlığın ayak fonksiyonlarını geliştirebileceği görüldü. Hafif dokunma-basınç, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerinde ise iki yöntemin de geliştirici etkiye sahip olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of increased sensory input provided from the plantar area by using foot massage and textured insoles in addition to foot massage application on balance, sensation, foot functions, physical activity and quality of life in individuals with rheumatoid arthritis (RA). 27 individuals between the ages of 18-65, diagnosed with RA and in the remission period were included in the study. Participants were randomly divided into two groups. Individuals in the study group (n=14) received foot massage 3 days a week for 6 weeks and provided to use textured insoles in their indoor and outdoor activities during this period. Individuals in the control group (n=13) received foot massage 3 days a week for 6 weeks. Balance assessment evaluated by the Biodex BioSway™ device, light touch-pressure by the Semmes-Weinstein monofilament test, functional sensory by the two-point discrimination test, foot functions by the Foot Function Index (FFI), physical activity level by the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF), and quality of life evaluated by the Health Assessment Questionnaire (HAQ). Assesments were made before treatment (0.week), after treatment (6.week) and after an 8-week follow-up period (14.hafta). According to the results of the study in comparisons between weeks 0-6, there were improvements in the study group's functional sensation on left side 5th metatarsal head and FFI (pain, disability, total) scores; in the control group's functional sensation at the midpoint of the heel on the right side, functional sensation between the head of 1st metatarsal and the 2nd metatarsal on the left side, and at the midpoint of the heel on the left side (p0.05). It was observed that the increased sensory input provided from the plantar area by using foot massage and textured insoles in addition to foot massage application in RA could improve balance and functional sense, and the textured insoles used in addition to foot massage application could improve foot functions. It was observed that neither method had an improving effect on light touch-pressure, physical activity level and quality of life.