الوحدة التكاملیة بین القرآن والسنة
Kur'ân ve Sünnet arasındaki konu bütünlüğü
  1. Tez No: 870857
  2. Yazar: ABDURAHİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDIN İSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kur'ân ve sünnet İslâm'ın iki temel kaynağı şeklinde nitelendirilmiş, Hz. Peygamber'in risaleti süresince sahâbe tarafından bir bütün olarak addedilmiştir. Buradan hareketle sünnet, Kur'ân'ın yanı sıra dinin teşrî kaynakları arasında zikredilmiş ve her zaman Kur'ân ile bütünsellik içerisinde değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bazen Kur'ân Hz. Peygamber'e yönlendirmelerde bulunarak onun söz ve fiillerinin dinde referans haline gelmesini sağlamış, kimi zaman ise sünnet Kur'ân'ı açıklama ve beyan konularında önemli bir rol oynamıştır. Bu bağlamda belirli konularda Allah Resûlü'nün uygulamaları da Kur'ân-ı Kerîm'de 'uyulması gereken kurallar' şeklinde itibar görmüştür. Mevzu bahis edilen nedenlerle sünnet Kur'ân'ın bütünselliği içerisinde konumlandırılmış, teorik/kitâbî vahyin eylemsel karşılığı olarak vücut bulmuştur. Buna binaen çalışmamızda Kur'ân'ı anlama hususunda sünnetin etkin bir rolünün olduğu ayrıca Kur'ân ve sünnet bütünlüğü ilgili delillerle temellendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an and the Sunnah were characterized as the two main sources of Islam and were considered as a whole by the Companions during the Prophet's prophethood. From this point of view, the Sunnah was mentioned as one of the sources of the religion in addition to the Qur'an and was always evaluated in integrity with the Qur'an. Therefore, sometimes the Qur'an directed the Prophet to make his words and deeds a reference in religion, and sometimes the Sunnah played an important role in explaining and declaring the Qur'an. In this context, the practices of the Messenger of Allah on certain issues have also been recognized in the Qur'an as 'rules to be followed'. For the aforementioned reasons, the Sunnah has been positioned within the holism of the Qur'an and has been embodied as the practical counterpart of the theoretical/textual revelation. Therefore, in this study, it has been tried to justify that the Sunnah has an effective role in understanding the Qur'an and the unity of the Qur'an and the Sunnah with the relevant evidences.