STK'ların instagram paylaşımlarının görsel içerik analizi yöntemiyle sosyal sermaye bağlamında incelenmesi: 6 şubat depremleri
Visual content analysis of instagram shares of ngos who performed search and rescue works during the 6 february earthquakes
- Tez No: 870895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AYAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, STK'ların görsel paylaşımlarının toplumun sosyal sermayesini güçlendirmede ve sivil toplumun gelişimine katkı sağlama konusundaki kritik rolünü vurgulamaktadır. Türkiye'de 6 Şubat 2023'te gerçekleşen depremlerden sonra arama kurtarma ve her türlü yardım faaliyeti yürüten STK'ların Instagram görsel paylaşımlarının sivil toplum ve sosyal sermaye üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda görsellerin sosyal ağlar, normlar ve güven unsurları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deprem sonrası ANDA, BAKUT, SAR, KURT-AR, TAKED, GEA ve NESAR'ın 553 fotoğraf paylaşımı analiz edilmiştir. Bu platform üzerinden yapılan paylaşımlar, sosyal ağları genişletmeye, güven oluşturmaya ve toplumsal normları desteklemeye yönelik stratejik bir iletişim aracı olarak değerlendirilmiştir. İncelenen görsellerde korku, kaynak akışı, dayanışma ve yardımlaşma temaları incelenmiştir. Geniş kitlelerle paylaşılan söz konusu görsellerin amaca uygun mesajlar içerdiği belirlenmiştir. Korku unsurlarını içeren görsellerin, toplumun ortak acılara katlanma birlikteliğini desteklediği ve empati ile harekete geçme dürtüsü yaratma amacı taşıdığı belirlenmiştir. Yardımlaşma ve dayanışma ruhunu yansıtan görsellerin, sosyal ağlar arasında güven oluşturmayı ve toplumsal normları desteklemeyi amaçladığı saptanmıştır. Ancak, kaynak akışını gösteren görsel ipuçlarının yetersiz olduğu tespit edilmiş ve STK'ların yardım süreçlerini daha şeffaf bir şekilde yönetmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu tez, STK'ların Instagram üzerinden yaptıkları görsel paylaşımların toplumla etkili iletişim kurarak yardımlaşma ve dayanışma ruhunu desteklediğini ve sosyal sermayenin oluşumuna olumlu katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Bulgular, STK'ların kriz dönemlerinde görsel içeriklerini daha etkili kullanmaları ve özellikle kaynak akışını daha belirgin göstermeleri gerektiğine işaret etmektedir. Bu kapsamda çalışma, STK'ların görsel içeriklerini geliştirmelerine ve sosyal sermayeyi güçlendirme stratejilerine rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study highlights the critical role of NGO's visual content sharing in strengthening social capital and contributing to the development of civil society. It examines the impact of Instagram visual posts by search and rescue organizations and various aid efforts following the earthquakes in Turkey on February 6, 2023, on civil society and social capital. The influence of these posts on social networks, norms, and trust elements is investigated. A total of 553 photo shares from ANDA, BAKUT, SAR, KURT-AR, TAKED, GEA, and NESAR were analyzed. The posts on this platform were evaluated as a strategic communication tool aimed at expanding social networks, building trust, and supporting societal norms. The themes of fear, resource flow, solidarity, and mutual assistance were examined in the analyzed visuals. It was determined that the visuals shared with wide audiences contained messages aligned with the intended purposes. Visuals containing elements of fear were found to support collective coping with shared grief and aimed to evoke empathy. Visuals reflecting mutual assistance and solidarity were identified as aiming to build trust between social networks and support societal norms. However, it was observed that visual cues indicating resource flow were insufficient, leading to the conclusion that NGOs need to manage their aid processes more transparently. This thesis demonstrates that NGO's visual posts on Instagram effectively support communication with the community, foster a spirit of mutual aid and solidarity, and positively contribute to the formation of social capital. The findings suggest that NGO's should enhance the effectiveness of their visual content during crisis periods, particularly by making resource flow more prominent. Accordingly, this study provides guidance for NGO's to improve their visual content and strengthen social capital.