Hatıra Ahmedli Cafer'in Makam-Sonat adlı piyano eserinin müzikal ve form açısından incelenmesi
Musical and formal analysis of the piano piece titled Makam-Sonata by Hatıra Ahmedli Cafer
  1. Tez No: 958627
  2. Yazar: MELİS PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE ÖZLEM AKDENİZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Azerbaycan asıllı Türk çağdaş besteci Hatıra Ahmedli Cafer, Doğu ve Batı müziğini çağdaş bir dille harmanladığı eserleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca piyano eserlerinde kullandığı piyanistik yazı tarzı ile de piyano repertuvarı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sanat çalışması, Hatıra Ahmedli Cafer'in 2022 yılında bestelemiş olduğu Makam-Sonat adlı piyano eserinin detaylı formal ve müzikal analizini içermektedir. Tezde kullanılan veriler, besteci ile yapılan ikili görüşmeler, eserin icrası, kayıtların dinlenmesi ve nota üzerinde yapılan detaylı incelemeler ile elde edilmiştir. Eserde Azerbaycan'lı besteci Fikret Amirov'un“Şur Senfonik Muğam”ından ilham alan besteci sonatını Şur muğamında bestelemiş ayrıca eserinin coda kısmında yer verdiği“Şur Senfonik Muğam”ın başlangıç teması ile Fikret Amirov'a hürmetlerini sunduğunu belirtmiştir. Söz konusu eser tek bölümlü Sonat Allegro formunda bestelenerek Doğu – Batı müziği arasında da bir köprü görevi görmektedir. Ayrıca eser altın oran gözetilerek bestelenmiş olup, hem matematiksel hem de sanatsal olarak mükemmelliğe ulaşmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish contemporary composer of Azerbaijani origin Hatıra Ahmedli Cafer draws attention with her works that blend Eastern and Western music with a contemporary language. In addition, she has a very important place in the piano repertoire with the pianistic writing style she uses in her piano works. This artwork includes a detailed formal and musical analysis of the piano piece titled Makam-Sonata composed by Hatıra Ahmedli Cafer in 2022. The data used in the thesis were obtained through bilateral interviews with the composer, performance of the work, listening to the recordings and detailed analysis of the score. The composer, who was inspired by Azerbaijani composer Fikret Amirov's“Shur Symphonic Mugham”, composed her sonata in Shur mugham and also paid homage to Fikret Amirov with the opening theme of 'Shur Symphonic Mugham' in the coda part of the work. The work in question was composed in the form of a single movement Sonata Allegro and serves as a bridge between Eastern and Western music. In addition, the work was composed in accordance with the golden ratio and aims to achieve perfection both mathematically and artistically.