Ebeveynlerin sanat eğitim düzeyleri ve bu eğitimin çocuklarının görsel sanatlar dersi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of parents art level and the effect of this education level on their children's visual art lessons
  1. Tez No: 870925
  2. Yazar: SÜMEYYE BAKIRTAŞ TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin sanat eğitimi düzeylerinin çocukların görsel sanatlar dersine olan ilgisi, başarısı ve performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Eğitim sistemimizde sanat eğitimine yeterince önem verilmemekte, ancak bireyin sanat eğitimi almasının topluma fayda sağladığı bilinmektedir. Araştırmanın önemi, sanat eğitiminin yalnızca öğrenciler ve öğretmenler tarafından değil, ebeveynlerin de bu süreçteki rollerinin anlaşılması gerektiğini vurgulamaktadır. Sanat eğitimi, bireyin yaratıcılığını, estetik duyarlılığını ve genel zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler. Sanat eğitiminin çocukların yaratıcılık, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirdiğini desteklemektedir. Bu araştırma, velilerin sanat eğitim düzeylerinin çocukların görsel sanatlar dersine olan ilgisini nasıl etkilediğini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veri toplanmıştır . Araştırma Konya Meram ilçesinde ortaokula giden öğrenci ve ebeveynlerle sınırlandırılmıştır. Araştırmanı geçerlilik ve güvenirliği bakımından yakın çevrede bulunan ortaokula giden 16 çocuk ve onların ebeveynlerinden oluşmak üzere toplamda 32 kişiye yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Araştırma bulguları ebeveynlerin sanat eğitimi düzeyleri, çocukların sanatsal gelişimleri üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Sanat eğitimi almayan ebeveynlerin çocukları, bu alanda daha az destek görmekte ve sanata olan ilgileri düşük kalmaktadır. Sanat eğitimi almış ebeveynlerin çocukları, sanata daha fazla ilgi göstermekte ve sanatsal faaliyetlere daha aktif katılmaktadır. Ebeveynlerin sanatla ilgili kaynaklardan yararlanma düzeyleri ve destekleyici tutumları, çocukların sanatsal gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Sonuç olarak, sanat eğitimi ve ebeveyn desteğinin çocukların sanatsal gelişimini olumlu yönde etkilediği, eğitim politikalarının sanat eğitimi konusunda daha bilinçli ve destekleyici bir yaklaşıma yönlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of parents' level of art education on children's interest, success, and performance in visual arts classes. In our education system, art education is not given enough importance, although it is known that individuals receiving art education benefit society. The significance of the research emphasizes that the role of parents in this process should be understood, not just by students and teachers. Art education positively affects an individual's creativity, aesthetic sensitivity, and overall mental development. It supports the development of children's creativity, critical thinking, and problem-solving skills. This research aims to determine how parents' levels of art education influence their children's interest in visual arts classes. This study was conducted using a qualitative research method. Data was collected through semi-structured interviews. The research was limited to middle school students and their parents in the Meram district of Konya. For the validity and reliability of the research, face-to-face interviews were conducted with a total of 32 people, including middle school students and their parents in the close vicinity, using semi-structured interview questions. The research findings indicate that parents' levels of art education have a direct and significant impact on children's artistic development. Children of parents who have not received art education receive less support in this area and have lower interest in art. Children of parents who have received art education show more interest in art and actively participate in artistic activities. The levels at which parents utilize art-related resources and their supportive attitudes positively affect children's artistic development. In conclusion, it is emphasized that art education and parental support positively influence children's artistic development, and education policies should be directed towards a more conscious and supportive approach to art education.