Özengen müzik eğitimi verilen çocukların ebeveynlerinin, müzik eğitimine yönelik tutum ve beklentileri
Attitudes and expectations of parents of children given amateur music education towards music education
  1. Tez No: 991617
  2. Yazar: DOĞUKAN DAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin, çocuklarının almış olduğu müzik eğitimine yönelik tutumlarını ve bu eğitimden beklentilerini belirlemek, müzik eğitiminin çocukların bireysel ve sosyal gelişimindeki rolünü anlamak, belirlenen problemlere çözüm önerileri getirmek ve müzik eğitimine ve bundan sonra özellikle özengen müzik eğitimi ile ilgili yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktır. Yöntem: Bu araştırma ebeveynlerin özengen müzik eğitimine yönelik tutum ve beklentilerini incelemek ve mevcut durumu ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilen tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, çocuklarına Bel Canto Sanat Okulu ve Pia Music Akademi kurumlarında özengen müzik eğitimi aldıran 114 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından özengen müzik eğitimine yönelik olarak geliştirilen ve geçerliği-güvenirliği sağlanan 18 maddelik tutum ölçeği ve 7 maddelik görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Görüşme formundan toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle, tutum ölçeğinden toplanan veriler ise IBM SPSS 27 paket programı ile işlenerek analiz edilmiştir. Ölçek maddelerine verilen cevapların dağılımları frekans (f) ve yüzde (%) analiziyle, tutum düzeyleri ise ortalama puan hesaplaması yapılarak elde edilmiştir. Ayrıca tutumların demografik değişkenlere göre farklılığı için Mann Whitney U ve Kruskall Wallis H testleri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar: Araştırmanın sonuçları, ebeveynlerin müzik eğitimini yalnızca sanatsal bir etkinlik olarak değil; çocuğun duygusal, kişisel, sosyal, bilişsel ve psikomotor gelişim alanlarını bütüncül biçimde destekleyen, iletişim becerileri, özgüven, disiplin, sorumluluk bilinci ve yaratıcı düşünme gibi temel kazanımların gelişimine katkı sağlayan önemli bir eğitim süreci olarak değerlendirdiklerini ve bu çok boyutlu gelişimin, çocukların genel mutluluk düzeyleri ve yaşam doyumları üzerinde doğrudan ve dolaylı biçimde olumlu katkılar sağladığını, çocukların hayata olumlu bakmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine destek olduğunu gösterir niteliktedir. Ayrıca, ebeveynlerin özengen müzik eğitimine yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu, anne ebeveynlerin baba ebeveynlere nazaran çocuklarının aldığı özengen müzik eğitimini daha çok önemsedikleri, ebeveynlerin özengen müzik eğitimine yönelik tutumları üzerinde yaş, gelir düzeyi ve eğitim düzeyi faktörlerinin herhangi bir etkisinin olmadığı ve ebeveynlerin özengen müzik eğitimine yönelik tutumları üstünde gelir düzeyinin önemli bir etkisinin olmadığı; ancak eğitim düzeyinin ise az da olsa bir etkiye sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine parents' attitudes toward their children's music education and their expectations from this education, to understand the role of music education in children's individual and social development, to propose solutions to the identified problems, and to contribute to music education and future studies, particularly those related to amateur music education. Method: This study is a descriptive research based on a survey model conducted to examine parents' attitudes and expectations towards amateur music education and to reveal the current situation. The study group consists of 114 parents who have enrolled their children in amateur music education at the Bel Canto Art School and Pia Music Academy. In the study, an 18-item attitude scale and a 7-item interview form, developed by the researcher and validated for reliability, were used as data collection tools. Data collected from the interview form were analyzed using content analysis, while data collected from the attitude scale were analyzed using the IBM SPSS 27 software package. The distributions of responses to the scale items were obtained through frequency (f) and percentage (%) analysis, while attitude levels were obtained by calculating the mean score. Additionally, analyses were performed using the Mann Whitney U and Kruskall Wallis H tests to determine the differences in attitudes according to demographic variables. Results: The results of the study indicate that parents view music education not merely as an artistic activity, but as a comprehensive educational process that supports the child's emotional, personal, social, cognitive, and psychomotor development areas. They consider it an important educational process that contributes to the development of fundamental skills such as communication skills, self-confidence, discipline, sense of responsibility, and creative thinking. It also shows that this multidimensional development has direct and indirect positive effects on children's overall happiness and life satisfaction, supporting them to have a positive outlook on life and feel better about themselves. Furthermore, it shows that parents' attitudes towards amateur music education are highly positive, that mothers value their children's amateur music education more than fathers do, it was found that factors such as age, income level, and education level have no effect on parents' attitudes toward amateur music education, and that income level has no significant effect on parents' attitudes toward amateur music education; however, education level has a slight effect.