Same emotion, different intensity: A comparison of emotion processing in first and second languages
Aynı duygu, farklı yoğunluk: Birinci ve ikinci dillerdeki duygu işleme süreçlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 870927
  2. Yazar: ZEYNEP ASLAN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alan yazında sayısı gittikçe artmakta olan çalışmalar kişilerin ana dillerinin duygu işleme süreçlerinde ikinci dillerine göre daha avantajlı olduğuna işaret etmektedir. Diller arasındaki bu farklılık alan yazında sıkça gösterilmiş olsa da bu etkinin neden ve nasıl ortaya çıktığı sorusu hala belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada duygu işleme süreçlerindeki farklılıkları anlamak adına ana dil ve ikinci dil, hem duygu kavramlarını aktive etme hızları hem de aktive edilen duygu kavramlarının yoğunluğu bakımından karşılaştırılmıştır. Ayrıca, kişinin ikinci dil öğrenme geçmişine ilişkin değişkenlerin ve işlenen sözel uyaranın değerliğinin (valence) diller arasındaki ilgili farklar üzerine etkileri de incelenmiştir. Deney sırasında katılımcılardan (N = 68) bir ön-hazırlama (priming) görevini tamamlamaları istenmiştir. Bu görevdeki denemelerde katılımcılar bir duygu kelimesini izleyen duygu yüklü yüz ifadeleri görmüştür. Katılımcılardan bu yüz ifadesinin ekranda gördükleri kelime ile eşleşip eşleşmediğini belirtmeleri istenmiştir. Kullanılan yüz ifadesi uyaranları duyguları az ya da çok yoğun derecede yansıtacak şekilde manipüle edilmiştir. Katılımcılar aynı görevi hem Türkçe (ana dil – L1) hem de İngilizce (ikinci dil – L2) olarak tamamlamıştır. Diller arasındaki duygu işleme farklılıkları, uyumsuz bir duygu sözcüğü-yüz ifadesi ikilisi görmenin katılımcıların performanslarına etkisi üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları diller arasında duygu işleme süreçlerinde herhangi bir farka işaret etmemektedir. Ancak ikinci dil edinim yaşının hem ana dil hem de ikinci dilde duygu işleme süreçleri üzerine bir etkisi bulunmuştur. Bu etki esas olarak katılımcıların olumlu duygu sözcükleri gördüğü denemelerde ortaya çıkmıştır. Çalışmanın bulguları kişinin ikinci dil öğrenme geçmişi ve sözel uyaranın değerliği gibi değişkenlerin ana dil ve ikinci dillerdeki duygu işleme süreçleri üzerinde farklı etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A growing literature suggests the existence of emotionality differences between first and second languages, pointing to a processing advantage of emotional stimuli in the first languages of individuals. Even though these differences between languages were largely demonstrated in the literature, the question of why and how such a variation exists remains to be examined. We not only assessed in which language the related emotions were more rapidly activated but also enquired whether there were intensity differences between the elicited emotion concepts. Additionally, we examined the possible modulatory roles of the variables related to the individual's second language learning history as well as the valence of the emotional stimuli being processed. Participants (N = 68) were asked to perform a priming task in which they saw an emotion word succeeded by a target image of an emotional face and they responded by indicating whether the cue word and the target image matched with respect to the emotion they represented. Participants performed the task both in Turkish (first language – L1) and English (second language – L2) and the target images depicted the particular emotion either with a high or low intensity. Emotionality differences were assessed by analyzing the cost of seeing a mismatching stimulus in the two languages. Our results did not show any reliable differences between languages in terms of the latency of emotional activation or the intensity of the activated concept. However, the age of second language acquisition seemed to modulate emotion processing, mainly in the positive cue word trials and in both Turkish and English versions of the task. These findings point to the existence of differential roles of modulatory factors in both the L1 and L2 emotion processing.