Maksiller kesici dişlerdeki palatogingival oluk insidansının ve periodontal hastalık gelişimine etkilerinin klinik ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ve mikro-bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of palatogingival groove incidence in maxillary incisors and its effects on periodontal disease development by clinical examination and using cone beam computed tomography and micro-computed tomography
- Tez No: 870928
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CEVDET AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Periodontal destek dokularda yıkımına neden olan infeksiyöz bir hastalık olan periodontitis, etiyolojik olarak hem sistemik hem de lokal mekanizmalardan etkilenmektedir. Diş yüzeylerinde lokalize mikrobiyal eklentilerin varlığı, uyumsuz restorasyonlar, kök yüzeyindeki içbükey alanlar, servikal mine çıkıntıları, gelişimsel oluklar ve mine incileri lokal risk faktörlerine örnektir. Diş morfolojisini değerlendirmek için konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ve mikro bilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) kullanılırken, periodontal dokuların değerlendirilmesinde KIBT ve klinik muayene kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, maksiller kesici dişlerdeki palatogingival oluğun (PGO) dişlerin periodontal durumuna etkisini KIBT, Mikro-BT ve ayrıca klinik muayene ile analiz etmektir. İki bağımsız örnek (grup) arasındaki karşılaştırmalar Welch t testi ile, kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ki-kare testi ile analiz edildi ve kesin p değerleriyle rapor edildi. Ayrıca Odds Ratio (OR) risk ölçümü hesaplandı ve yorumlandı. Bağımlı örneklemlere ait kategorik veriler McNemar testi ile analiz edilerek anlamlılıkları değerlendirildi. KIBT analizinde derinlik, oluğun uzunluğu gibi morfolojik özellikler kaydedildi. Çalışmaya toplam 502 KIBT, 7 çekilmiş diş ve 20 hasta dahil edildi. PGO prevelansı, derinliği, uzunluğu, konumu gibi morfolojik özellikleri kaydedildi ve radyolojik kemik kaybı (RKK) üzerine etkisi değerlendirildi. KIBT verilerine göre, 1004 üst lateral dişin 400 tanesinde (%39,8) PGO saptandı. PGO varlığı ile RKK arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The complex etiology of periodontitis, an infectious disease that destroys periodontal tissues, is brought on by both systemic and local mechanisms. The presence of localized microbial attachments on tooth surfaces, incompatible restorations, root trunk length, root concavities, cervical enamel projections, developmental grooves, and enamel pearls are examples of local risk factors. While cone beam computed tomography (CBCT) and micro computed tomography (Micro-Ct) are used to evaluate tooth morphology, CBCT and clinical examination are used to evaluate periodontal tissues. The aim of this study is to analyze the palatogingival groove (PGG) on maxillary incisors and its effect on periodontal status ofthe teeth by using CBCT, Micro-Ct and also with clinical examination. Comparisons between two independent samples (groups) were made with the Welch t test. Relationships between categorical variables were analyzed with the chi-square test and reported with exact p values. Additionally, the Odds Ratio (OR) risk measure was calculated and interpreted. Categorical data for dependent samples were analyzed with the McNemar test and their significance was evaluated. Morphological characteristics such as depth, length of the groove was recorded on CBCT analysis. A total of 502 CBCTs, 7 extracted teeth and 20 patients were included in the study. PGG prevalence and morphological features such as, depth, length, and location were recorded and their effect on radiological bone loss (RBL) was evaluated. According to CBCT data, PGG was detected in 400 of 1004 teeth (39,8%).