Dijital aşı okuryazarlığı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the digital vaccine literacy scale
- Tez No: 870945
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, dijital aşı okuryazarlığı ölçeğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, metodolojik tipte bir araştırmadır. Ankara ili sınırları içerisinde yer alan Sincan, Etimesgut, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçesinde bulunan bazı Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18 yaş ve üzeri bireylerin katılımı ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama amacıyla demografik özellikleri ve aday ölçeği içeren veri toplama formu kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam (içerik) geçerliği“Davis tekniğine”göre, yapı geçerliliği açımlayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Ölçeğin kuramsal yapısını doğrulamak için yeni bir örneklemde doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmış ve uyum indeksleri hesaplanmıştır. Tüm faktörler için açıklanan toplam varyans yüzdesi 71,686'dır. İç tutarlılığının değerlendirilmesi amacıyla Cronbach's Alfa değeri 0,845 olarak saptanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda uyum indeksleri; CMIN/df 2,405, GFI 0,906, TLI 0,965, NFI 0,955, RMSEA 0,075 olarak hesaplanmış ve modelin oluşturulan faktörlerle uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen modelin uyumluluğu yapısal eşitlik modellemesiyle doğrulanmıştır. Bu ölçek erişme, anlama, değerlendirme, karar alma alt boyutlarından ve toplam 15 maddeden oluşmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda“Dijital Aşı Okuryazarlığı Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a digital vaccine literacy scale. The study is a methodological research. It involved individuals aged 18 and over who visited primary health care centers in Sincan, Etimesgut, Gölbaşı, and Yenimahalle districts within Ankara province. A data collection form, including demographic characteristics and the scale, was used for data collection purposes. The scale's content validity was assessed using the“Davis technique,”and construct validity was examined through exploratory factor analysis. Confirmatory factor analysis was performed on a new sample to validate the scale's structure, and fit indices were computed. The total explained variance percentage for all factors was 71.686. Cronbach's Alpha value calculated as 0.845 to assess internal consistency. Fit indices resulting from confirmatory factor analysis were as follows: CMIN/df 2.405, GFI 0.906, TLI 0.965, NFI 0.955, RMSEA 0.075, indicating consistency between the model and the generated factors. The adequacy of the model derived from exploratory factor analysis was confirmed through structural equation modeling. The scale comprises sub-dimensions of access, understanding, appraise, decision-making, totaling 15 items. The study demonstrates that the“Digital Vaccine Literacy Scale”is a valid and reliable measurement tool.